Saturday, May 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeEKONOMIPas 20 vitesh, euro barazohet me dollarin

Pas 20 vitesh, euro barazohet me dollarin

Vlera e këmbimit mes euros dhe dollarit amerikan është thuajse e njëjtë, pas 20 vitesh. Në kursin e këmbimit të publikuar nga Banka e Shqipërisë për ditën e martë, dollari amerikan nga euro ka një diferencë vetëm 0.06 lekë. Që prej fillimit të 2022, monedha europiane ka rënë me thuajse 15 për qind.

Në këtë zhvlerësim historik ka ndikuar frika e një recesioni të gjatë, inflacioni i lartë dhe pasiguria në furnizimet energjetike të shkaktuara nga lufta e Rusisë në Ukrainë.

Ekspertët amerikanë thonë se një sërë rritjesh agresive të normave të interesit nga banka qendrore, përfshirë Rezervën Federale, bashkë me rritjen tepër të ngadaltë ekonomike, do të mbajnë presionin ndaj euro-s duke shtyrë investitorët drejt dollarit amerikan.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME