Tuesday, May 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODËLIFESTYLEHistori/ Rrëfimi i zhytësit: Peshkaqëni më sulmoi, u gjenda brenda tij, u...

Histori/ Rrëfimi i zhytësit: Peshkaqëni më sulmoi, u gjenda brenda tij, u mundua të më copëtonte të gjallë.

I mbijetoi sulmit të peshkaqenit, zhytësi tregon përvojën e frikshme: U gjenda brenda tij, u përpoq të më copëtonte të gjallë..

Një zhytës ka treguar momentin e frikshëm kur ai u gëlltit i tëri nga një peshkaqen i bardhë, teksa përpiqej ta hante të gjallë.

Eric Nerhus, nga Eden, Australi, është një nga shumë pak që kanë qenë brenda nofullave të grabitqarit të frikshëm dhe kanë mbijetuar për të treguar eksperencën e frikshme.

Eriku ishte duke pastruar shkëmbinj nënujorë për të gjetur balone – një lloj kërmilli deti i ngrënshëm – në Cape Howe në bregdetin e thyer jugor të Uellsit të Ri Jugor në janar 2007.

Por teksa po zhytej, një peshkaqen i bardhë e sulmoi atë – duke gëlltitur kokën dhe bustin e tij të tërë.

Ai e gjeti veten brenda bishës 10 metra, ndërsa dhëmbët e saj të dhëmbëzuar u zhytën në trupin e tij dhe nofullat e saj u mbyllën.

Më pas krijesa monstruoze u përpoq ta gëlltiste, duke i shtypur kokën dhe gjoksin, të cilat mbroheshin vetëm nga pajisjet e tij të rënda të zhytjes..

Ndërsa dhëmbët kërcëllinin në mishin e tij dhe filluan ta rrotullonin, Eriku tani ishte në luftën e jetës së tij një provë e tmerrshme që ai nuk do ta harrojë kurrë.

Një raport incidenti i marrë nga The Sun Online nga Dosja Global Shark Accident File tani mund të zbulojë detajet e tmerrshme që pasuan.

Gjithçka filloi rreth orës 9 të mëngjesit kur Eriku filloi zbritjen e tij prej 26 metrash në fundin e detit dhe filloi të grumbullonte moluskun shumë të kërkuar.

Ai ishte 41 vjeç në atë kohë dhe punonte si zhytës profesionist i balonave.

Raportet e motit të ditës parashikonin kushte të vështira – mjaft të ashpra për të penguar shumicën e zhytësve me përvojë nga zhytja.

Në javët e mëparshme, kishte pasur edhe disa pamje me tregues të bardhë në zonë për shkak të ujërave jashtëzakonisht të ftohtë.

Megjithatë, ishte një vend ku Eriku ishte zhytur 100 herë më parë.

Dhe atë mëngjes, djali i tij 16-vjeçar, Marku, ishte shefi i tij i besuar.

Eric tha: “Kur je zhytës dhe je në atë fushë, e ke atë idenë në fund të mendjes tënde duke pyetur veten nëse do të shfaqet një peshkaqen.

“Një bob fokash ose peshq të mëdhenj qëllojnë pranë teje… ti mendon “ok, pyes veten se çfarë po i ndjek”

“Ajo është kur flokët në pjesën e pasme të qafës do të ngrihen.”

Zhytësit Abalone mund të kalojnë deri në tetë orë nën sipërfaqe duke përdorur jelekë me peshë plumbi për të kontrolluar lëvizjen e tyre.

Ata zakonisht janë të lidhur me një makinë në varkë që i ushqen oksigjen përmes një zorrë që është e lidhur me një maskë të shkallës së industrisë.

Megjithë ujin e turbullt të asaj dite, Eriku ishte në elementin e tij, rastësisht duke bërë rrugën e tij rreth gurëve të zhytur.

Ai ishte në qetësinë e detit blu të thellë Tasman dhe e vetmja gjë që mund të dëgjonte ishte zhurma e rregullatorit të tij të ajrit.

Ai hodhi një vështrim sigurues lart në bykun e varkës së tij dhe vazhdoi me detyrën që kishte në dorë.

Në minutën tjetër, gjithçka u bë e zezë.

Eriku iu nënshtrua presionit të ngjashëm me trupin e tij duke u shtypur mes dy kamionëve që përplaseshin.

Eric tha: “Një minutë ishte dritë e ditës, në sekondën tjetër gjithçka u nxi.

“Brenda nofullave ishte thjesht errësirë, nuk mund të shihja asgjë sepse po shikoja në pjesën e pasme të fytit të tij.

“Unë kurrë nuk kam përjetuar diçka të tillë.”

Çuditërisht, Eriku ishte ende gjallë.

Kafshimi i parë i peshkaqenit u përthit nga maska e tij e zhytjes dhe rregullatori i ajrit, të cilat u ndanë dhe i thyen hundën në çast.

I zemëruar që preja e tij nuk ishte zbutur, përbindëshi mori një kërcim më të gjerë duke e shtyrë njeriun më tej poshtë faringut.

Këtë herë kafshimin e ka marrë jeleku i tij me peshë plumbi.

Dhe të paktën 14 dhëmbë të mprehtë të dhëmbëzuar tani ishin zhytur dhe e kishin kapur atë.

Eric tha: “Fillova të tronditesha horizontalisht me një lëvizje shumë të fortë shirëse.

“Mendova ‘a është ky fundi, a është ky si të vdesësh’.

“Në fakt po më hanin të gjallë”.

Mes tmerrit, instinkti i tij i mbijetesës filloi dhe ai e ndjeu rrethinën e syrit dhe vazhdoi ta fshinte atë.

Papritur u lëshua kapësja e nofullave.

Eric tha: “Fillova të përkulem prapa dhe nuk isha i sigurt nëse do të dilja apo jo.

“Ashtu siç mendova se po çlirohesha, nofulla e poshtme u mbyll dhe ndjeva dhëmbët të zhyten në pjesën e pasme të kokës sime dhe në kafkën time.

“I përdredha syrin sa munda dhe peshkaqeni reagoi sërish dhe e lëshoi”.

Eriku arriti të shpëtonte dhe e vuri shpejt rregullatorin përsëri në gojë për të marrë pak oksigjen.

Megjithatë, terrori nuk kishte mbaruar.

Sipas Aidan Martin, një shkencëtar i peshkaqenëve, një nga strategjitë e gjuetisë së një peshkaqeni të bardhë është të bëjë një pickim fillestar, gjymtues në një kafshë pre, pastaj të tërhiqet derisa të rrjedh gjak dhe të bëhet një vakt më i lehtë.

Burri tani po rrinte pezull mbi dyshemenë e detit, gjaku dilte nga plagët e tij dhe po rrethohej fort nga peshkaqeni me syrin e tij të zi e të qelqtë pesë inç të gjurmuar mbi të.

Eric tha: “Syri i madh i rrumbullakët i zi po më shikonte drejt e në fytyrën time pa asnjë shenjë frike nga ndonjë varkë, ndonjë njeri apo ndonjë kafshë tjetër në det.

“Ishte faqja më e frikshme që kam parë ndonjëherë”.

Eriku u qetësua dhe duhej të merrte vendimin e guximshëm për të notuar për në varkë.

Ai shtriu krahët dhe këmbët në një përpjekje për të paralajmëruar peshkaqenin se ai nuk ishte një fokë.

Eriku ngadalë bëri rrugën e tij drejt majës me peshkaqenin ende duke u rrotulluar, duke lyer rrokullisjet e tij me trupin e tij si tank.

Ai theu sipërfaqen dhe djali i tij në mënyrë të dëshpëruar e tërhoqi në bord

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME