Friday, December 1, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETI shembet banesa nga dherat 12 vjet më parë, Çobo: Nuk lëvrojnë...

I shembet banesa nga dherat 12 vjet më parë, Çobo: Nuk lëvrojnë paratë e vlerësimit

Rroskovec – Familja 6 antarëshe e Afrim Çobos në Rroskovec jeton me frikën se një ditë banesa do shëmbet dhe do ti zëri poshtë. Bashkia e sorollat për të marr shumën e dhënë nga shteti nëpërmjet Drejtorisë së Emergjencave Civile

Afrim Çobo është kryefamiljar , babai i 4 fëmijëve dhe jeton në një banesë që është shkatërruar 12 vjet më parë nga shkarja masive e tokës. Në atë kohë nga kjo ngjarje pësuan dëme afro 40 familje por vetëm 4 prej tyre morën dëmshpërblime pasi pjesa tjetër kishte mangësi dokumentacioni por edhe s’kishin njohuri ligjore

Pas anekes së Afrimit u ngrit një komision nga prefektura dhe Këshilli i Qarkut Fier i cili në bazë të dokumentacionit dhe situatës parë në terren që e vlerësuan dëmin në 33 milionë lekë të vjetra. Që ky fond i akorduar nga shteti të përfundonte në duart e Afrimit për të riparuar banesën duhet tia kalonte Drejtoria e Emergjencave Civile , por kjo i këroi lejen e ndërtimit të rinovuar pasi i kishte kaluar koha.

Bashkia e Roskovecit nuk ja rinovoi lejen e ndërtimit për shkak sepse duke ndryshuar ligji , banesa ndodhej jashtë vijës verdhë dhe i thonë merr tokë brenda vijës verdëh. Unë po të marr tokë brenda vijës verdhë e të nxjerr leje ndërtimi shkonë afro 15 milionë lekë të vjetra që më mirë blej hyrje në pallat në Roskovec.

Edhe pse jam ankuar me dhjetra herë bashkia ende nuk po më rinovon lejen e ndërtimit që të lëvrohet fondi që unë të kryej ndërhyrjet në banesë e cila është e pa banueshme

Babait të tij që u dëmtua banesa nga shkarja e tokës bashkia ja kaloi fondin duke i kryer edhe riparimet në banesë, mua më sorollasin plot 12 vjet, thotë Afrimi.
Ai na tregonë se vajzat i ka me arsim të lartë, bashkëshortja punon ku të mundet ndërsa djali shkonë në shkollë të mesme. Kur e pyesim Afrimin se ndofta e sorollasin për bindje politike , ai thotë se gjithmonë ka votuar njeriun që njef nuk shikon nga ngjyra politike

E nisa sot dhe nuk e dhane por se kam ktu , Aulona me shkroi mesazhe, vegem bashkia Roskovec ka probleme

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME