Saturday, April 13, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETJa vetitë mjekësore të kanellës

Ja vetitë mjekësore të kanellës

Kanella është një nga erëzat më të vjetra.

Në të kaluarën, kanella është përdorur gjerësisht si një ilaç natyral për shumë sëmundje dhe shkencëtarët modernë kanë vërtetuar efektet e saj të dobishme.

Emri i saj vjen nga emri hebre dhe arab amomon, që do të thotë barishte aromatike. Për shkak të vetive mjekësore dhe vlerësimit jashtëzakonisht të vlefshëm, ku dikur vlerësohej më shumë se ari, quhej edhe “kanella e artë”

Është përdorur që në kohët e lashta në mjekësinë popullore të botëve të lashta dhe të dhëna që flasin në favor të tij janë gjetur në dorëshkrime greke, romake dhe egjiptiane. Ka një erë të hollë dhe të ëmbël, një shije pak pikante, por për këtë arsye është e ngrohtë dhe e këndshme.

Kanella është konfirmuar se:

ndihmon me inflamacionet dhe infeksionet
frenon përhapjen e leukemisë dhe limfomës
rregullon sasinë e sheqerit në gjak
ndihmon në humbjen e peshës
lehtëson dhimbjet reumatizmale
përmirëson aktivitetin e trurit
zvogëlon sasinë e kolesterolit të keq
largon infeksionet mykotike
lehtëson problemet menstruale

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME