Saturday, February 24, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETJahti luksoz mbetet në det afër Divjakës, anija konteniere nxiton e para...

Jahti luksoz mbetet në det afër Divjakës, anija konteniere nxiton e para për ndihmë

Një jaht rreth 20 milje në afërsi të Divjakës ka mbetur i bllokuar në det mbrëmjen e djeshme, pasi nuk i punonte motorri.

Jahti “Dartista -7” kërkoi ndihmë nga Kapiteneria e Portit të Durrësit, e nxori menjëhërë nisi operacionin e shpëtimit duke njoftuar së apri anijet që ndodheshin më afër jahtit për t’i shkuar në ndihmë.

Kapiteneria e Portit të Durrësit arriti të kontaktojë me kapitenin kroat të “Spirit of Chenai”, i cili po shkonte në Durrës dhe ka qënë anija e tij që e lidhi jahtin “Dartista 07” dhe e rimorkioi drejt Durrësit.

Sot Drejtoria Detare i ka dërguar një falenderim, kapitenit të  anijes “Spirit of Chenai”, z. Miletic Srdan.

“I gjithë operacioni u relaizua në kohë rekord duke shpëtuar jahtin dhe personelin e jahtit. Një falenderim kapitenerisë së Portit të Durrësit dhe anijes konteniere “Spirit of Chenal” për këtë operacion shpëtimi./syri

Image
Image
POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME