Thursday, June 20, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETJanë ushqime të shëndetëshme, por po e tepruar rrezikoni

Janë ushqime të shëndetëshme, por po e tepruar rrezikoni

Kur vjen puna tek ushqyerja e shëndetshme, shpesh njerëzit kanë tendencën ta teprojnë me fruta dhe perime të pasura me vlera dhe ushqyes.
Kho ndodh nga idea e gabuar se sa më shumë të hash prej tyre, aq më të shëndetshëm do të jemi. Por edhe te ushqimet e shëndetshme, sasia është e domosdoshme
Brokoli
Brokoli është një perime shumë e shëndetshme dhe e pasur me antioksidantë që lufton radikalet e lira që dëmtojnë qelizat.

Brokoli shmang sëmundjet e zemrës.

Megjithatë,nëse e hani në sasi të mëdha, brokoli mund të dëmtojë tiroiden.

Brokoli ka disa përbërës që vështirësojnë aftësinë e trupit për të përthithur jod.

Nëse nuk e teproni, brokoli është aleati sublim kundër sëmundjeve.

Uji Me Limon

Përfitimet e të pirit ujë me limon në mëngjes janë të panumërta.

Uji me limon na hidraton dhe na ushqen me vitaminë C dhe antioksidantë.

Por nëse pini ujë me limon gjithë kohës, acidi i agrumes dëmton dhëmbët dhe lehtëson prishjen e tyre.

Çaji Jeshil
Çaji jeshil është i pasur me antioksidantë të dobishëm kundër inflamacionit dhe sëmundjeve të zemrës.
Ndaj nëse jeni të rrezikuar nga pamjaftueshmëria e hekurit, mos pini çaj jeshil gjatë vakteve.

Vera e Kuqe
Vera e kuqe është e shëndetshme për sa kohë konsumohet në sasi modeste.

Me sasi modeste, nënkuptojmë një gotë në ditë për gratë dhe dy gota në ditë për burrat.

Qitro dhe Agrumet
Agrumet janë të shëndetshme, por disa prej tyre ndërhyjnë në efikasitetin e ilaçeve duke vështirësuar përthithjen e tyre në gjak.

Vështirësia paraqitet edhe 72 orë pas konsumit të agrumeve, ndaj tregoni kujdes.

Ushqimet e Pasura Me FIbër
Fibra është shumë e rëndësishme, por nëse hani shumë ushqime me fibër brenda një vakti atëherë përgatituni për gazra dhe fryrje.

Ushqimet me fibër duhen ngrënë ngadalë dhe nga pak gjatë ditës deri
sa stomaku të mësohet me to.

Lakrat
Lakrat janë të pasura me antioksidantë, vitamina dhe minerale.

Problemi qëndron tek vitamina K e cila mpiks gjakun dhe ndërhyn me ilaçet që kanë si qëllim të hollojnë gjakun. kujdes me sasine

Orizi Kaf

Orizi kaf mund të ketë sasi të mëdha të arsenikut jo organik në vendet ku kultivohet.
Sipas të dhënave të AgroWeb.org, rekomandohet që të shpëlani orizin kaf dhe varietetet e tij përpara se ta gatuani.

Lëngjet e Frutave
Lëngjet e frutave përmbajnë kryesisht sheqer dhe aspak fibër.

Mos pini lëngje por hani fruta të plota nëse dëshironi të ushqeheni shëndetshëm.

Uji
Uji është i rëndësishëm për t’u hidratuar, por nganjëherë pijmë shumë ujë dhe jemi të hidratuar më tepër seç duhet.

Nëse pini shumë ujë për një periudhë të shkurtër mund të prishni ekuilibrat e elektroliteve dhe të ulni nivelin e sodiumit në organizëm.

Spinaqi
Sasitë e mëdha të spinaqit mund të jenë problematike për shkak se substancat e pranishme tek kjo barishte rrezikojnë shëndetin e personave që vuajnë nga gurët në veshka.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME