Saturday, April 13, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomePOLITIKËOPINION/ ANALIZËJo të iki …por të pirdhet fare…

Jo të iki …por të pirdhet fare…

Nga Adriatik R Dosti – Jo te iki …por te pirdhet fare…

Keshtu me pat thene 5 vjet me pare …duke ngritur dy gishtat lart … ne trotuarin e Mihal Durit …Ver Llapa kur i thashe se …po te jap 5 mije lek vetem ma thuaj njeher ashtu sic di ti…Rama ik…

….Verin e ndjere e kisha te njohur te hershem madje se bashku me Dragushin… e Qamushin e 21 dhjetorit e madje edhe Samon e Kishes Katolike qysh atehere …ne mes vitet 70 kur une isha ne shkollen e mesme te kultures qe ndodhej ne zemer te kesaj lagje te fameshme te Tiranes…i ngacmoja fort e ju thosha …ju jeni ABBA- t eTirones…

Dragushi mbante nje tulle ne dore e po ta ngacmoje s’ta pertonte fort te ta verviste tullen drejt teje dhe nje zot e di se c’mund te ndodhte…

Rrinte -rrinte i gjori e duke ecur thoshte me ze te larte …me jep nje bllok te bej shok…ose …shtepia me tjegulla qeveria me rregulla…

Qamushi kulmin e vet e kishte kur bertiste ne rruge e kudo…o Pernaske boje gol boje gol…

Samua qe kishte probleme me te folurin nje e dy te tregonte gishtin e mesit…

Ndersa Veri ishte krejt ndryshe…nuk qe agresiv…bente c’ti thoje ti…dhe kenaqej me c’ti jepje…dhe ishte mirenjohes pasi kurre nuk harronte te te falenderonte e te thoshte ta bofte zoti mar o robi i zotit…

…Nje dy leksh kerkonte Veri i shkrete ne ate kohe … e ne kembim nxirrte llapen e tij te gjate si argetim…ndaj dhe i kish mbetur e i thoshin Ver Llapa i 21…ose Ver 2 lekshi…

…Tek po shetisja nje mbremje 5 vjet me pare ne nje nga rruget e mija me te dashura te Tirones…ne Rrugen e Kavajes …kur qeshe ne Shqiperi ….e takoj Verin mu para hyrjes se Mihal Durit…

…Nuk u surprizova hic qe me njohu e me foli edhe me mbiemer biles…pasi sic e thashe kisha njohje te hereshme me te…

Pasi e pyeta e me pyeti si zakonisht per punet, hallet e shendetin …i thashe …hajt te kap pak ne qafe … e do te jap jo 1 mije e 2 mije leke qe do ti …por 5 mije vetem ma thuaj pak me menyren tate …Rama ik…

…Qesha fort se ne cast reagoi e mu kthye…te iki the…te pirdhet me te pirdhet fare se na cau trapin…

…I dhashe ate qe i premtova …duke e perqafuar e duke i uruar shendet…iku…e pasi kish bere nja 10-15 metra u kthye serisht nga une e miku im …dhe mu drejtua mua serisht…duke me thene me ze te larte…ene degjo Verin tat ti…osht budall ai Dosto …osht sikopat ….ene un jom mo i qut [ i zgjuar ne dialektin tironas]…se ai…

…Ka me na mor ne qafe ai trapi …ja ketu do jemi…e pastaj e puthi 5 mije lekshin tim…e lagu pak me peshtyme e sikur te qe me ndonje dasem e ngjiti ne balle…

I shkrova keto radhe ne kujtim te Verit te 21…por edhe per te reflektuar disi teksa shoh se vertet shume here me i mencur paska qene ai qe ne qytetaret e Tirones kalonim kohen e benim humorin e rastit me personazhe te tilla …se sa turma e militanteve dhe fanatikeve qorra e tru tredhur qe vazhdojne e i shkojn nga mbrapa ATIJ qe Veri yne i mire e quajti me te drejte e ashtu sipas mendjes e menyres se tij…budall…trap e sikopat…e qe jo me kot me tha…degjoni mu…do na mari ne qafe ai…

A.R.D

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME