Saturday, April 13, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËNdërron jetë "Penelopa", Irenë Papas

Ndërron jetë “Penelopa”, Irenë Papas

Aktorja ikonë, Irene Papas, është ndarë nga jeta në moshën 96-vjeçare. Aktorja me origjinë shqiptare, në karrierën e saj në Greqi, trajtoi role të rëndësishme femërore në teatër dhe kinema, duke mishëruar plotësisht fuqinë e tragjedisë antike.

Irene Papas, emri i vërtetë i së cilës ishte Irini Lelekou, lindi më 3 shtator 1926 në Korinth ku ajo kaloi fëmijërinë e saj. Prindërit e saj ishin mësues dhe ajo kishte tre motra.

Adoleshenca e saj e gjen në Athinë duke ndjekur kurse aktrimi në Shkollën Kombëtare të Teatrit Klasik. Në moshën 15-vjeçare ajo nisi rrugën e saj artistike, pasi punoi si producente radiofonike, këngëtare dhe kërcimtare.

Në moshën 18-vjeçare ajo u martua me shkrimtarin Alki Papa dhe megjithëse martesa e tyre nuk zgjati shumë, aktorja mbajti mbiemrin me të cilin u bë e njohur në mbarë botën.

Në hapat e saj të parë në skenë, ajo mori pjesë në produksionet e Teatrit Kombëtar. Talenti i saj unik dhe interpretimet e shkëlqyera në tragjeditë antike si “Medea” dhe “Elektra” e bënë atë shumë shpejt të famshme. Dashuria dhe respekti i aktores për dramën antike ishte i madh.

Kur vendosi të ndalonte interpretimin e roleve të tilla, ajo deklaroi në një intervistë për gazetën “Avenire” në Romë: Vendosa që nuk do të aktroj më, sepse tragjedia ka një përgjegjësi të madhe. Dhe frika se nuk mund ta përballoja do të më bënte të ndihesha shumë keq.

Aktorja e madhe greke i jetoi vitet e fundit në Chiliomodi të Korinthisë (fshati ku u rrit), me probleme shëndetësore për shkak të sëmundjes Alzheimer.

Image
Image
POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME