Sunday, December 3, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedNjë shqiptare garon për deputete në Itali (foto)

Një shqiptare garon për deputete në Itali (foto)

Anita Likmeta, një sipërmarrëse e re e natyralizuar italiane, është kandidatja e parë shqiptare që konkurron për Dhomën e Deputetëve të Parlamentit Italian në zgjedhjet parlamentare që zhvillohen me 25 shtator.

Në një postim në rrjetet sociale ajo njoftoi se është kryesuese e listës në 3 rajone: Lombardi, Marche dhe Lazio dhe 5 kolegje me listën Impegno Civico të krijuar nga Bruno Tabacci, me mbështetjen e Ministrit të Jashtëm të Italisë Luigi Di Maio i cili u largua nga “Lëvizja 5 yjet”.

“Falënderoj z.Tabacci për mundësinë për t’i dhënë përfundimisht përfaqësim institucional komunitetit shqiptar në Itali. Është nder dhe privilegj për mua të jem e para italiane, shqiptare nga lindja, kandidate për parlamentin italian! Rroftë Italia & Rroftë Shqipëria!” – shkruan Likmeta.

E lindur në Durrës, Anita u largua drejt Italisë në moshën 11-vjeçare. Ajo ka studiuar për filozofi në universitetin “La Sapienza” në Romë ndërsa vijon të punojë si gazetare në Huffington Post Italia.

Ajo ia ka dalë mbanë të dallohet si inovatore dhe krijuese e disa bizneseve në fushën e “start up”-eve në Itali. Start up Italia publikoi listën me 150 profesionistet më të njohura të Italisë në fusha të ndryshme, mes të cilave ishte edhe shqiptarja.


Anita Likmeta — Inspiring Fifty: Italy
Anita Likmeta, shqiptarja e parë që kandidon për deputete në parlamentin  italian
Durrsakja Anita Likmeta tenton politikën në Itali: Nuk i harroj rrënjët e  mia - Lajme Durrës
Anita Likmeta, TPI
Anita Likmeta, la ragazza di Durazzo che si candida in politica in Italia -  Perqasje
Anita Likmeta, la ragazza di Durazzo che si candida in politica in Italia -  Perqasje
Diaspora me sytë nga Shqipëria. Anita Likmeta është një prej tyre -  Business Magazine Albania
Anita Likmeta gazetarja dhe shkrimtarja Shqiptare qe kaloi pritshmerite
Anita Likmeta, kandidatja e parë shqiptare në parlamentin italian -  Shqiptarja
Ngjyrat e Anita Likmeta - Albspirit
POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME