Friday, April 12, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedPërdhunimi i 19-vjeçares nga dy policë, protestë në Athinë (vidio)

Përdhunimi i 19-vjeçares nga dy policë, protestë në Athinë (vidio)

Mijëra persona solidarizohen në tubimin për 19-vjeçaren që denoncoi përdhunimin e saj nga dy oficerë policie në A.T. Omonia. Ata u mblodhën fillimisht në Monastiraki dhe marshuan drejt komisariatit mëkatar të Omonias. Në krye të marshit, pjesëmarrësit mbanin një pankartë ku shkruhej: “EL(l)AS POLICIA HELENIKE – RUFIANE, DAVATZIDË, PËRDHUNUES”.

Marshimi është jashtëzakonisht dinamik me sinjale dhe puls. Është thirrur pasi dy punonjësit e policisë janë liruar me kushtet shtrënguese për t’u paraqitur një herë në muaj në komisariat dhe për të mos dalë jashtë vendit. Lumi i zemërimit që u derdh në rrugët e Athinës pasi mbërriti në A.T. Omonia përjetoi represion. Oficerët e policisë përdorën goditje të ndezura dhe kimikate për të prishur marshimin. Një pjesë e turmës hodhën bomba molotovi dhe gurë drejt policisë ndërsa “aura” e njohur u shfaq sërish.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME