Wednesday, June 12, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETProtesta/ 20 punëtorët e inceneratorit në Fier 5 muaj pa marr pagat...

Protesta/ 20 punëtorët e inceneratorit në Fier 5 muaj pa marr pagat (vidio)

Fier – 20 punonjës të inceneratorit të Fierit kanë pesë muaj pa marr pagat mujore dhe afro një vit pa marr sigurimet shoqerore.

Lajmin e konfirmojne vet punëtorët të cilët pohuan se 24 orë më parë kishin bllokuar hyrjen e auromjeteve që kryejne shkarkimin e mbetjeve urbane të pesë bashkive të qarkut Fier, Divjakë, Lushnje, Fier, Patos dhe Roskovec.

Punëtorët pohojnë se shuma e sicilit prej tyre në këto 5 muaj shkon më 2 milionë lekë të vjetra ndërkohë që këtë shimë deputeti e merr në një muaj.

Edhe pse kanë kontaktuar me Farudin Arapin dhe të deleguarit e tij, atyre u është premtuar se do i marrin pagat, por edhe pse kan kaluar 5 muaj ende në xhepat e tyre nuk ka hyrë asnjë qindarkeë ndërsa ata marrin ushqime me listë për të mbajtur familjet e tyre

Punëtorët pohuan se dy bashki kishin punësuar nga dy persona që paguheshin prej tyre por pas zgjedhjeve i kan hequr.
Nëse nuk marrim pagat ata do ndërpresim punën sepse portën nuk e bllokojne dotë.
Inceneratori Fier ka dy vjet dhe nuk eshte vene asnje dite ne punë sikunder 4 gropa që shërbejnë për mbledhjen e mbetjeve urbane janë fare pranë mbushjes së kapacitetit tyre

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME