Sunday, June 16, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODËLIFESTYLEQyteti më i bukur në botë është Chester në Mbretërinë e Bashkuar,...

Qyteti më i bukur në botë është Chester në Mbretërinë e Bashkuar, ja Top Lista

Shpesh herë kur mendojmë për qytetin më të bukur në botë, në mendje na vjen Roma, me një hijeshi të përjetshme, por për shkencën është Chester, kryeqyteti i qarkut Cheshire, në Britaninë e Madhe. Kjo përcaktohet nga “raporti i artë”, një parametër që konsiderohet si një mjet i dobishëm për llogaritjen e bukurisë arkitekturore. Numerikisht korrespondon me raportin 1: 1,618. Në thelb, një ndërtesë e përafruar me ato masa do të kishte një formë harmonike, që do ta bënte atë në thelb të bukur. Bazuar në këto studime, shkencëtarët kanë hartuar një renditje në të cilën kryeqyteti italian është menjëherë jashtë podiumit, në vendin e pestë. Në të dytin është Venecia dhe në të tretën Londra.

Pas këtij raporti, studiuesit i kërkuan portalin Google Street View për foto ballore të mijëra ndërtesave dhe rrugëve nga e gjithë bota. Më pas ata vizatuan çdo ndërtese për të llogaritur “proporcionin e gjatësive më të gjata dhe më të shkurtra të dimensioneve të saj”. Këto përmasa u krahasuan më pas me raportin e artë për të parë se si përputheshin dhe nga këto llogaritje, për të përfaqësuar përsosmërinë, ishte Chester, një qytet me pothuajse 120 mijë banorë, i famshëm për muret e qytetit të ruajtur më mirë në Mbretërinë e Bashkuar.

Renditja
Në bazë të këtyre analizave është bërë renditja e qyteteve më të bukura në botë, por sipas shkencës, Chester fitoi vendin e parë me përqindjen më të lartë të ndërtesave, 83.7 për qind, të cilat përputhen me “raportin e artë”. Në vendin e dytë Venecia me 83.3 për qind, Londra me 82.9 për qind duke mbyllur podiumin e fituesve. Roma përfundoi e pesta me 82 për qind pas Belfastit, kryeqyteti i Irlandës së Veriut me 82.9 për qind.

Gjithashtu në top 10 janë Barcelona (e gjashta, 81.9%), Liverpool (i shtati, 81%), Durham (i teti, 80.5%), Bristol (i nënti, 80%) dhe Oxford (10, 79.7%).

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME