Saturday, September 30, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËShitet në ankand kitara e Kurt Cobain

Shitet në ankand kitara e Kurt Cobain

Kitara e Kurt Cobain  të cilin ai e goditi në skenë gjatë turneut të parë të Nirvana, është shitur për rreth 500,000 dollarë në ankand.

Cobain luajti Mustang në dy shfaqje gjatë turneut të Nirvanës në SHBA në vitin 1989. Në Club Dreamerz në Çikago më 8 korrik dhe një shfaqje më 9 korrik në Sonic Temple në Wilkinsburg, Pensilvani. Ai theu instrumentin në fund të koncertit të fundit dhe pjesët e tij u këmbyen me një Gibson SG. Ajo doli në ankand në Hard Rock Cafe të Nju Jorkut të premten dhe u shit më shumë se dyfishi i vlerësimit fillestar prej 200,000 dollarësh.

Kitaristë si John Frusciante i Red Hot Chili Peppers dhe Herman Li i Dragonforce e kanë konsideruar të dy Kurt Cobain si kitaristi më i mirë

Li tha në fillim të këtij viti, “Shumë njerëz më pyesin ; Kush mendoj se është kitaristi më i mirë në botë. Dhe dal me përgjigje të ndryshme gjatë gjithë kohës. Unë them, ‘Epo, Kurt Cobain është një nga kitaristët më të mirë në botë’ dhe ata do të thonë;’Oh, zot, për çfarë po flet? Mendova se dije të zgjidhje Herman!” Por, Kurt, frymëzoi miliona njerëz të luanin kitarë.”

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: