Tuesday, May 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTASilicon Valley Bank dhe Signature Bank falimentuan

Silicon Valley Bank dhe Signature Bank falimentuan

Pasi banka Silicon Valley dhe Signature Bank falimentuan në SHBA duke shkaktuar ankth dhe nervozizëm në tregje. Në fakt, presidenti amerikan, Joe Biden, bëri deklarata dje të dielën (12/3) dhe u zotua se përgjegjësit për falimentimin e bankave do të jenë “të përgjegjshëm”.

Autoriteti i Sjelljes Financiare të Nju Jorkut (NYDFS) njoftoi dje se ka marrë nënshkrimin e Bankës me bazë në City dhe ka vendosur administruesin e saj të falimentimit në Korporatën Federale të Sigurimit të Depozitave (FDIC).

Që nga 31 dhjetori 2022, Signature Bank kishte 88.59 miliardë dollarë kursime, tha agjencia. Kjo është banka e dytë amerikane që shembet brenda pak ditësh.

Signature Bank nuk u përgjigj menjëherë kur u pyet nga Reuters për koment.

Departamenti i Thesarit i SHBA-së siguroi në një deklaratë për shtyp të lëshuar së bashku me dy rregullatorët e lartpërmendur se të gjithë depozituesit e Bankës së Nënshkrimit do t’i marrin paratë e tyre plotësisht dhe se “nuk do të ketë humbje për tatimpaguesit”.

Klientët nuk do të humbasin depozitat e tyre, thonë dy bankat

Departamenti i Thesarit i SHBA-së siguroi në një deklaratë për shtyp të lëshuar së bashku me dy rregullatorët e lartpërmendur se të gjithë depozituesit e Bankës së Nënshkrimit do t’i marrin paratë e tyre plotësisht dhe se “nuk do të ketë humbje për tatimpaguesit”.

Autoritetet amerikane gjithashtu njoftuan dje se do të lejojnë të gjithë klientët e Silicon Valley Bank të likuiduar të rikuperojnë të gjitha depozitat e tyre që të hënën, një vendim shumë larg nga i zakonshmi që synon të qetësojë qytetarët dhe bizneset.

Masa u njoftua nga Sekretarja e Thesarit Janet Yellen së bashku me Bankën e Rezervës Federale (Fed) dhe Korporatën Federale të Sigurimit të Depozitave (FDIC), pas konsultimit me Presidentin e SHBA Joe Biden.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME