Saturday, April 1, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTASulm në kishën e Dëshmimtarëve të Jehovait, 7 viktima

Sulm në kishën e Dëshmimtarëve të Jehovait, 7 viktima

Një lajm i rëndë vjen nga Hamburgu i Gjermanisë. Të paktën 7 persona janë vrarë dhe 8 të tjerë kanë plagosur nga një sulm me armë në një kishë të Dëshmitarëve të Jehovait. Policia i ka kërkuar popullatës pranë rrethit Alsterdorf të qëndrojë brenda.

“Nuk kemi asnjë tregues të vrasësit të arratisur. Kërkoni strehë në një ndërtesë menjëherë”, – tha policia, duke u kërkuar qytetarëve të përdorin “telefonin vetëm në raste urgjente ekstreme” për të shmangur bllokimin e linjave. Njoftimi u bë përmes aplikacionit të saj të emergjencave.

Të shtënat ndodhën gjatë një feste të Dëshmitarëve të Jehovait. Duket se dy persona hapën zjarr. Policia për momentin nuk konfirmon hipotezën e një vrasësi në arrati dhe fton qytetarët që të mos përhapin hipoteza për motivin në rrjetet sociale.

“Kur është lajmëruar policia kemi ndërhyrë shumë shpejt pasi kemi qenë afër vendit të ngjarjes. Kur kanë mbërritur në kishë policët kanë dëgjuar një të shtënë tjetër”, – sqaroi zëdhënësi i policisë.

“Në katin e sipërm të pallatit është konstatuar një person që nuk përjashtohet si përgjegjësi apo një nga përgjegjësit. Por edhe kjo nuk është ende e qartë”, – tha zëdhënësi i policisë. Sipas rij kontrollet në zonë vijojnë.

A person who was apparently hit by the shots lies in the entrance of the church
This is where the fatal shots were fired
Police officers carry a person out of the church
Jehovait
Jehovait
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: