Tuesday, December 5, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTAKryeqyteti i plehrave "Qyteti i Dritës dhe Dashurisë"

Kryeqyteti i plehrave “Qyteti i Dritës dhe Dashurisë”

Qyteti i Dritës duket se po humbet shkëlqimin e tij me tonelatat e mbeturinave të grumbulluara në trotuaret e Parisit, ndërsa punonjësit e pastrimit dhe grumbullimit të mbeturinave grevës për të nëntën ditë sot. Pakënaqësia rrëshqitëse është shenja më e dukshme e zemërimit të përhapur në Francë për një projektligj për të rritur moshën e pensionit me dy vjet.

Grumbuj mbeturinash mbushin shumë nga rrugët piktoreske të qytetit, duke përfshirë ato pak hapa nga Kulla Eifel dhe Harku i Triumfit. Që nga e shtuna, rreth 5,600 ton mbeturina nuk ishin mbledhur, njoftoi nënkryetari i bashkisë së Parisit Mao Pennino. Ai përmendi gjithashtu se problem është edhe bllokimi i inceneratorëve të mbeturinave të shkaktuara nga grevat. Kështu, kamionët e plehrave nuk kanë mundur të mbledhin mbeturina në një pjesë të madhe të qytetit sepse nuk kanë ku t’i vendosin. Gjithsej 10 nga 20 qarqet e Parisit janë prekur nga protestat.

Një pjesë e delegacionit të grevistëve, të cilët kërkojnë dyfishimin e gradave në sektorin e pastrimit, do të takoheshin dje me përfaqësues të bashkisë. Në kuadrin e mobilizimeve të tyre, një grup prej 300 deri në 400 grevistësh sulmuan në mëngjes në bashkinë e kryeqytetit francez.

Situata, megjithatë, ka marrë përmasa të mëdha, pasi grumbujt e mbeturinave rriten çdo ditë, era e ushqimit të kalbur përhapet në ajër dhe vetëm temperaturat e dimrit i kanë kursyer parizianët nga era e keqe. Qytetet e tjera franceze gjithashtu kanë probleme me mbeturinat, por rrëmuja në Paris, vitrinën e Francës, u bë shpejt emblematike e pakënaqësisë së sulmuesve.

Ditët e fundit parisienët kanë postuar në rrjetet sociale foto nga trotuaret e qytetit.

Grevat kanë gjymtuar me ndërprerje edhe sektorë të tjerë, duke përfshirë MMM-të dhe portet, por Macron mbetet i padekur ndërsa qeveria vazhdon shtytjen e saj për të kaluar përmes parlamentit një projekt-ligj jopopullor të reformës së pensioneve. Kujtohet se projektligji do të rrisë moshën e pensionit nga 62 në 64 vjeç për shumicën e njerëzve dhe nga 57 në 59 për shumicën e njerëzve në sektorin e shëndetësisë.

Punëtorët e ujërave të zeza thonë se edhe dy vite të tjera janë shumë të gjata për shërbimin thelbësor, por shumë të lënë pas dore që i ofrojnë shoqërisë.

Shikoni fotot nga Parisi: 

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME