Saturday, February 24, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTASulm i mijëra majmunëve në një qytet tajlandez – Banorët u mbyllën...

Sulm i mijëra majmunëve në një qytet tajlandez – Banorët u mbyllën në shtëpitë e tyre

Mbi 3,500 majmunë kanë pushtuar qendrën e qytetit duke detyruar vendasit të ikin dhe të mbyllin dyqanet e tyre, duke larguar gjithashtu edhe turistët

Mijëra majmunë kanë bastisur një qytet në Tajlandën qëndrore, duke detyruar disa dyqane dhe biznese të mbyllen ose të zhvendosen, me investitorët në provincën Lopburi.
Siç raporton gazeta The Sun, një ushtri prej 3500 majmunësh pushtoi qendrën e qytetit, duke i detyruar vendasit të largoheshin dhe të mbyllnin dyqanet e tyre, duke larguar edhe turistët.

Majmunët ishin agresivë, komenton botimi, duke vënë në dukje se ata janë gati të pushtojnë gjithë zonën.

Disa vendas u larguan, ndërsa të tjerët u detyruan të mbylleshin në shtëpitë e tyre në një përpjekje të dëshpëruar për t’u mbrojtur nga majmunët.

“Ne jetojmë të mbyllur, por majmunët janë jashtë,” i tha AFP banorja e Loppuri, Kuljira Taechawattanawanna.
Provinca qendrore e Tajlandës është detyruar të krijojë disa zona të ndaluara në të gjithë qytetin pasi disa prej tyre janë marrë nën kontroll nga bandat e majmunëve.

Fillimisht, vendasit u përpoqën t’i mbanin kafshët larg duke i siguruar ushqim të padëshiruar, por ky plan dështoi, duke i bërë majmunët edhe më të dhunshëm.
Shumë i ushqenin majmunët me ëmbëlsira, pije të gazuara dhe ushqime me drithëra dhe sheqerna, të njohura për t’i bërë ata më hiperaktivë dhe seksualisht aktivë.

“Ushqimet me sheqer mund të rrisin produktivitetin e majmunëve dhe të nxisin riprodhimin e tyre”, thotë Satipong Kamtaptim, nga Departamenti i Parqeve Kombëtare të vendit.

Dihet se majmunët tashmë kanë aftësinë për t’u riprodhuar dy herë në vit, dhe marrja e sheqerit e rriti këtë tendencë. Sidoqoftë, para pandemisë Covid, majmunët dhe njerëzit jetonin në harmoni në qytet – majmunët tërhoqën turistët në qytet që blinin banane për të ushqyer kafshët dhe për të pozuar me to.

Por ky ekuilibër u shemb shpejt kur bllokimet ndaluan rrjedhën e qëndrueshme të turizmit, duke i lënë majmunët të dëshpëruar për një burim të ri ushqimi.
“Majmunët janë më të uritur dhe më agresivë se më parë,” tha shitësi i tregut Somsakshri Janon për gazetën Guardian. “Ata marrin atë që munden. Krehër, pasqyrë. “Ata janë mësuar të ushqehen nga turistët,” i tha Reuters Supakarn Kaevchot, një veteriner me profesion. “Me largimin e turistëve ata janë bërë më agresivë, duke luftuar njerëzit për të ngrënë për të mbijetuar”, shtoi ai.
“Ata pushtojnë ndërtesat dhe i detyrojnë vendasit të largohen nga shtëpitë e tyre. Tani majmunët janë kudo. Ata ulen në çati, gati për pritë, trazira në rrugë e madje grabisin makinat që kalojnë”, thuhet në artikullin e “The Sun”.
Departamentit të Parqeve Kombëtare të Tajlandës i është dashur të fillojë një program sterilizimi me shpresën se do të jetë në gjendje të frenojë popullsinë e majmunëve të qytetit në rritje të shpejtë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME