Saturday, May 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedTurqia kërcënon Greqinë: Mos bëni shaka se do të pendoheni

Turqia kërcënon Greqinë: Mos bëni shaka se do të pendoheni

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan paralajmëroi të enjten Greqinë që të çmilitarizonte ishujt në detin Egje, duke thënë se ai nuk po bënte shaka me komente të tilla. “Ne ftojmë Greqinë të ndalojë armatosjen e ishujve që kanë status jo-ushtarak dhe të veprojë në përputhje me marrëveshjet ndërkombëtare”, tha Erdogan në ditën e fundit të stërvitjeve ushtarake që po zhvillohej pranë Izmirit, në bregdetin e Egjeut të Turqisë.

“Nuk po bëj shaka, po flas seriozisht. Ky komb është i vendosur”, shtoi më tej ai.

Turqia thotë se Greqia ka ndërtuar një prani ushtarake në Egje në kundërshtim me traktatet që garantojnë statutet e paarmatosura të ishujve. Ai argumenton se ishujt iu dorëzuan Greqisë me kusht që të mbaheshin të çmilitarizuar.

“Ne paralajmërojmë Greqinë të qëndrojë larg ëndrrave dhe veprimeve për të cilat do të pendohet dhe të vijë në vete. Turqia nuk do të heqë dorë nga të drejtat e saj në Egje, në të njëjtën mënyrë që nuk do të tërhiqet nga përdorimi i të drejtave të saj që rrjedhin nga marrëveshja ndërkombëtare”, nënvizoi Erdogan.

Ndërkohë, Greqia argumenton se Turqia ka keqinterpretuar qëllimisht traktatet në lidhje me forcat e armatosura në ishujt e saj lindorë dhe thotë se ka baza ligjore për të mbrojtur veten pas veprimeve armiqësore të Ankarasë, duke përfshirë një kërcënim të gjatë për luftë nëse zgjeron ujërat e saj territoriale.

Paralajmërimi i Erdogan vjen në mes të një përshkallëzimi të ri të tensioneve midis aleatëve të NATO-s që kanë një histori mosmarrëveshjesh mbi një sërë çështjesh si kërkimi i mineraleve në Mesdheun lindor dhe pretendimet rivale në detin Egje.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME