Wednesday, June 7, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomePOLITIKËOPINION/ ANALIZËVELIAJ AVOKAT I PISLLËKUT

VELIAJ AVOKAT I PISLLËKUT

Nga Petrit Vasili – Veliaj avokat i pisllëkut te pastrimit te parase me ndertimet!

Veliaj mashtron si mafioz per ndertimet dhe thote se Tirana rritet me 25 mije banore dhe per te strehuar ata jane dhene 1.5 milion metra katrore leje ne vit.

Se pari Tirana me te dhena zyrtare, nga viti 2016 e deri sot,nuk i kalon kurre me shume se nje rritje mesatare me 14-15 mije banore te rinj ne vit, pra mesatarisht 4 mije familje me nga nga 4 pjestare.

Se dyti po sipas te dhenave zyrtare jo me shume se 15-20 % kane ndermend te blejne banese.

Pra as 1 mije familje ne vit nuk mund te blejne banese.

Nje mije familje, qe blejne banesa te themi prej 100m² arrijne maksimumi 100 mije metra katrore.

Dihet qe banoret te cilet vijne ne Tirane jetojne me te ardhura, qe nuk i kalojne 500 mije leke te vjetra bruto ne muaj si mund ti blejne banesat me nga 2 mije euro metrin.

Atehere eshte shume e qarte qe mbi 1 milion metra katrore te tjera
🔸️kush i blen,
🔸️per cfare sherbejne,
🔸️kush jeton ne to

Mijra banore te rinj qe vijne ne Tirane jetojne ne banesa me qira dhe ky eshte fakt qe nuk e luan topi.

Pra e gjitha kjo skeme eshte nje skeme pastrimi parash ku mijra apartamente mbahen stok, shkaterrojne Tiranen me beton dhe u sherbejne interesave mafioze qe nuk kane asnje lidhje me strehimin real te banoreve te Tiranes.

Prandaj ky Veliaj behet qesharak dhe del e genjen kaq trashe nga halli, nga detyrimi dhe nga kapja per fyti!

‼️ Edhe nje pyetje te fundit:
Ku i ka Veliaj mijra metra katrore banesa te gatshme qe jane detyrim i 3% per strehim social nga lejet qe ka dhene?

Ne SPAK e ka nje llogari te hapur per kete pune ndonese hesht edhe ai edhe SPAK por faktet jane depozituar atje.

Po ne fund te fundit eshte dhe mbetet avokat i pisllekut!

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: