Saturday, May 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedVendimi/ Fëmija nuk do marrë automatikisht mbiemrin e babait

Vendimi/ Fëmija nuk do marrë automatikisht mbiemrin e babait

Itali Gjykata Kushtetuese në Itali ka zbardhur vendimin e marrë në 27 prill sipas të cilit fëmija nuk do të marrë automatikisht mbiemrin e babait.

Sipas gjykatës “vetë atribuimi automatik i mbiemrit atëror përkthehet në padukshmërinë e nënës dhe është shenjë e një pabarazie mes prindërve, e cila jehon dhe bën përshtypje në identitetin e fëmijës”.

Gjithsesi, gjykata thotë se nevojitet një ndërhyrje urgjente për të parandaluar që brezat në vazhdimësi të ndryshonin mbiemrat. Gjykata Kushtetuese theksoi se identiteti familjar është i rëndësishëm dhe se duhet shmangur krijimi i familjeve me fëmijë me mbiemra të ndryshëm.

Në këtë pikë, të gjithë fëmijët e tjerë do të marrin mbiemrin e të parit. Gjykata vendosi edhe një gjobë dhe dënim për prindërit që nuk u japin mbiemrin fëmijëve të tyre.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME