Sunday, July 14, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETVilson Gjata nga Peshtani mbetet i paralizuar pas mjekimit në urgjencën e...

Vilson Gjata nga Peshtani mbetet i paralizuar pas mjekimit në urgjencën e spitalit rajonal Fier (foto e vidio)

Fier – 32 vjeçari nga Peshtani/ Erdhi nga emigracioni të shikoj babanë e sëmurë, mbetet i paralizuar pas mjekimit të marr në urgjencën e spitalit rajonal Fier

Vilson Gjata 32 vjeçar banor i Peshtanit të Madh në  bashkinë Fier prej dhjetë vjetësh punon në ndërtim, emigrant në Greqi. Kur  mori vesh se babai i tij nga diabeti pësoi trompozë dhe preu njërën këmbë erdhi për ta takur  Kur e pa u trondit dhe bashkë me hallën shoqëruese shkoi në urgjencën e spitalit rajonal Fier për të bërë.një qersues.

Por cfarë ndodhi?
Pas 8 orësh që bëri qetsuesin u paralizua nga të dyja këmbët.
Pas disa vizitavee ne mjek specialit në Fier e nisën në QSUT për mjekim e  vizita ne mjekë pecialist të cilët e  nxorën me diagnozë    paraparrze inferiore (dy qeliza luftojnë njëra tjetren , rast 1 në 100 mijë pacientë)
Pas mjekimesh e seanca fizioterapie ai nuk ka përmirësime.

Hasimeja mamaja e Vilsonit thotë se burri i saj Thomai merr vetem pension as 100 mije leke te vjetra ne muaj,  dhe nuk lëviz me një.kënbë, djali i paralizuar kap krevatin. Vetë ajo eshte pa pension.
Ajo apelon për ndihmë nga shteti ti shërojë djalin ose ti siguroje medikamentet, fizioterapist ose ndihmë ekonomike të.perballoje kushtet e veshtira ekonomike

Problemi qëndron mjekët e urgjencës së spitalit rajonal Fier përveçse pyesim pacienyët nëse vuaknë nga ndonjë sëmundje, a kryejnë analiza gjaku apo të tjera analiza para se të ndërmari mjekimin. Dikush nga pacientët thotë që nuk vuan nga sëmundje , por a bëhen analiza ku më pas pasi të ketë dal përgjigja të kryhen veprimet e tjera mjekësore.

Burime nga spitali i Fierit pohuan se pacientit i eshte dhene ndihma mjekesore dhe ditet me pas eshte vzituar nga mjeku specialit dhe eshte derguar ne mjek specialit te QSUT por diagnoza qe ai ka jane raste specifike nje ne 100 mije paciente

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME