Tuesday, May 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETVuani nga ankthi, mos konsumoni këto ushqime

Vuani nga ankthi, mos konsumoni këto ushqime

Duke qenë se një numër në rritje i njerëzve po raportojnë se vuajnë nga një formë ankthi, është e qartë se një gjendje e tillë duhet të shkaktohet nga stimuj të shumtë.

Shpesh nuk jemi as të vetëdijshëm se ushqimet dhe pijet që konsumojmë çdo ditë mund të shkaktojnë probleme të tilla. Lëngjet e frutave plot sheqer, alkool dhe miell të bardhë janë disa prej tyre.

Ju mund të mendoni se jeni të shëndetshëm nëse pini sasi të mëdha lëngjesh frutash, por përmbajtja e lartë e sheqerit në këto pije do të thotë që do të ndjeni një vrull energjie në një periudhë të shkurtër kohe, por niveli i saj do të bjerë shumë shpejt.

Ekspertët sugjerojnë konsumimin e frutave të plota dhe marrjen e ujit. Gjithashtu, ndoshta keni dëgjuar se alkooli mund të ndryshojë modelet tuaja të gjumit, por mungesa e gjumit të mjaftueshëm lidhet gjithashtu drejtpërdrejt me ndjenjat e ankthit.

Në disa situata, një ose dy pije do t’ju ndihmojnë të qetësoheni ose të relaksoheni, por teprimi me të çon në pasoja të nesërmen, e shoqëruar sërish me ankth. Një tjetër lloj pije mashtruese që mund të çojë në ndjenja ankthi janë pijet e gazuara dhe disa shpesh përdorin versione dietike, duke menduar se është një opsion i shëndetshëm dhe i sigurt.

Nëse merrni pije të gazuara dietike, e kurseni trupin tuaj nga konsumimi i sasive të mëdha të kalorive, por këto pije ende përmbajnë kafeinë, e cila mund të rrisë ndjenjën e ankthit. Buka e bardhë është një nga ushqimet në listën e atyre me të cilat duhet të jeni të moderuar nëse jeni të prirë për humor të dobët, si dhe ka shumë salcë sallate të gatshme, të cilat i gjeni pothuajse në të gjitha dyqanet.

Sigurisht, të gjitha këto ushqime janë të mira nëse konsumohen herë pas here nga njerëz të shëndetshëm. Megjithatë, njerëzit që janë të prirë ndaj ankthit duhet të jenë të kujdesshëm sepse konsumimi më i madh i ushqimeve të tilla mund të jetë një shkas për gjendjen e tyre.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME