Saturday, May 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSPORTZidane sot 50 vjeç, kujton goditjen ndaj Materazzit

Zidane sot 50 vjeç, kujton goditjen ndaj Materazzit

Zinedine Zidane do të mbahet mend nga të gjithë për magjitë që ka dhuruar në fushën e lojës, por dhe për një gjest ndaj Materazzit në vitin 2006. Ditën e sotme francezi feston 50-vjetorin e lindjes.

Në një intervistë për TeleFoot, ish-ylli i Juventusit dhe Real Madrid riktheu në vëmendje kulmet dhe uljet e karrierës së tij futbollistike. Duke filluar nga ajo finale e mallkuar e Botërorit 2006, në të cilën ai u përjashtua me karton të kuq për goditjen me kokë ndaj Materazzit.

“Nuk jam krenar për atë që kam bërë, për goditjen me kokë, e kam thënë tashmë. Megjithatë është pjesë e udhëtimit, ne nuk mund ta ndryshojmë të kaluarën. Asnjë jetë nuk është e përsosur.

Panenka me penalti? Nuk ishte çmenduri. Unë duhej ta bëja, nëse është diçka që e kam bërë, është sepse duhej. Mund të kisha gabuar, ose jo. Ishim në minutën e 7 ‘ose 8’, kishte kohë, kisha pak sekonda për të menduar dhe përballë meje ishte një portier që më njihte perfekt si Buffon. Duhej të shpikja diçka”.

Rikthimi në pankinë? Unë e kam këtë flakë, futbolli është pasioni im (…) Çfarë ëndërroj? Asgjë, kam ëndërruar shumë dhe kam marrë shumë gjëra, jam i plotësuar. Unë kam një familje të bukur dhe kjo është ajo që ka më shumë rëndësi”, tha Zidane.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME