Saturday, May 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETAlarmi/ Vasili: Miliona për interesa për tu paguar, për shkak të borxheve...

Alarmi/ Vasili: Miliona për interesa për tu paguar, për shkak të borxheve të çmendura të qeverisë!

Ekonomia ne alarm, Miliona te tjera interesa per tu paguar, per shkak te borxheve te çmendura te qeverise!

Banka Qëndrore Evropiane vendosi te rrisë normen baze te interesit duke e cuar ate ne nivelin e 0.5 %.

Nje vendim ky i marre per te mbajtur nen kontroll inflacionin.

Gjithashtu Banka Qendrore Europiane ka paralajmeruar edhe nje rritje tjeter ne shtator.

Por cfare do te thote kjo per buxhetin e Shqiperise:

📌 Sot Shqiperia financohet ne nje % shume te rendesishme me borxh ne monedhen Euro.

📌 Te mos harrojme vetem ne 2021 mori nje borxh 700 ml euro eurobond.

📌 Pra e thene qarte interesat, qe ne do te paguajme per borxhet e qeverise do te jene akoma me te shtrenjta.

📌 Ne buxhetin e vitit 2022 ne do te paguajme 53 milione dollare interesa.

📌 Vitin tjeter kjo pagese e interesit do te jete dhe me e larte, sepse borxhi ne Euro eshte shume i larte,

📌 Por dhe borxhi ne monedhen vendase do te jete me i shtrenjte sepse dhe Banka e Shqiperise e ka rritur normen baze nga 0.5% ne 1%, pra dyfishin.

Nje menaxhim mizerabel i ekonomise nga Rama dhe Rilindja po e con situaten drejt rendimit te vazhdueshem dhe pa kthim.

Kerkohet nje debat serioz, qe keta aventuriere politike perpiqen ta shmangin me propagande idiote.

Te gjithe ekspertet e ekonomise duhet te thone mendimin e tyre.

Ekonomia shqiptare eshte ne udhekryq shume te rrezikshem ku te gjitha pasojat katastrofike po bien mbi qytetaret e thjeshte.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME