Thursday, July 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIApple, shumë shpejt me përditësime të reja

Apple, shumë shpejt me përditësime të reja

Apple thuhet se po sjell një mori përditësimesh të reja për iPhone dhe iPad me lëshimet e ardhshme të softuerit, iOS 16 dhe iPadOS 16, të cilat kompania pritet t’i shpallë gjatë fjalimit kryesor të zhvilluesve të WWDC 2022 më 6 qershor.

Ndryshimet në iPhone përfshijnë përditësime të njoftimeve, mesazheve dhe aplikacionit Health, sipas Bloomberg. Apple prezantoi ndryshime të reja të njoftimeve vitin e kaluar gjithashtu, duke përfshirë opsionin për t’i bashkuar ato së bashku në një përmbledhje në një kohë të caktuar të ditës dhe një modalitet të ri të Fokusit që kufizon njoftimet që shihni gjatë periudhave specifike. Aplikacioni i mesazheve pritet të marrë veçori të reja audio, tha Bloomberg.

Ndërkohë, aplikacioni Health parashikohet të marrë veçori të reja që funksionojnë me iPhone dhe Apple Watch.

Apple thuhet se do të shtojë pajisje të reja në ekranin e kyçjes me mbështetje për ekranet “gjithmonë ndezur” në iPhone 14 dhe iPhone 14 Pro. Kjo do t’ju lejojë të shihni miniaplikacionet në iPhone tuaj edhe kur ai thjesht është i vendosur në tavolinën tuaj. Tani për tani, ekrani i iPhone errësohet kur nuk është në përdorim. Por ekranet gjithmonë ndezur janë bërë të zakonshme në telefonat Android të prodhuar nga Samsung, Google dhe prodhues të tjerë telefonash.

Megjithatë, Apple shpesh zbulon iPhone-in e saj më të fundit në vjeshtë, kështu që do të kalojnë ende disa muaj para se konsumatorët të jenë në gjendje të blejnë telefona që mund ta përdorin atë funksion.

Raporti zbuloi se Apple do të shtojë opsione të reja të multitasking iPad. Vitin e kaluar, e bëri shumë më të lehtë funksionimin e dy aplikacioneve krah për krah, por disa njerëz që duan të punojnëmë shumë me iPad-ët e tyre kanë dëshiruar prej kohësh opsionin për të ekzekutuar edhe më shumë aplikacione në dritare të ndryshme, siç mund të bëni në një Mac.

Apple zakonisht shpall softuer të ridhe më pas e lëshon atë në beta që përdoruesit ta provojnë përpara se versioni përfundimtar të lëshohet për të gjithë përdoruesit në vjeshtë.Kompania gjithashtu mund të prezantojë laptopë të rinj MacBook Air.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME