Saturday, May 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINËMariah Carey paditet për ‘All I Want For Christmas Is You’

Mariah Carey paditet për ‘All I Want For Christmas Is You’

Mariah Carey është paditur nga një kompozitor nga Luiziana për shkelje të të drejtave të autorit në lidhje me “All I Want For Christmas Is You”.

Andy Stone, i njohur me pseudonimin Vince Vance performon me grupin Vince Vance and the Valiants  po kërkon të paktën 20 milionë dollarë dëmshpërblim.

Ai këmbëngul se Carey  dhe bashkë-shkrimtari Walter Afanasieff – si dhe Sony Music Entertainment – shfrytëzuan “popullaritetin” dhe “stilin” e Stone dhe se ai shkroi një këngë me titullin identik në 1989, pesë vite përpara publikimit të saj.

“Mariah dhe Afanasieff me vetëdije, me dashje dhe qëllimisht u angazhuan në një fushatë për të shkelur të drejtën e autorit [Stone]  , për përfitimin komercial, përfitimin personal dhe pasurimin e pabazë të të pandehurve dhe dëmtimin e pariparueshëm dhe humbjen financiare” të Guri”, thuhet në dokumente.

Sipas padisë, Andy është një artist i vetëpunësuar në biznesin e interpretimit, shitjes dhe licencimit të muzikës së tij me të drejtë autori dhe e siguron jetesën e tij nga tarifat e marra nga këto aktivitete.

‘All I Want For Christmas Is You’ arriti në vendin e parë në tabelën e Billboard Top 100 gjatë festës në 2019 dhe 2020.

Kënga vendosi rekordin më të transmetuar të Spotify në Spotify në 24 orë  në vitin 2019 – më pas e mposhti sërish në vitin 2020, sipas Rekordeve Botërore Guinness.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME