Tuesday, May 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËArkeologët izraelitë po rigërmojnë varrin e mamisë së Jezusit

Arkeologët izraelitë po rigërmojnë varrin e mamisë së Jezusit

Varri antik i shekullit të parë pas Krishtit, i cili lidhet me maminë e Jezu Krishtit, po rigërmohet nga arkeologët izraelitë në kodrat në jugperëndim të Jeruzalemit, njoftoi sot administrata e antikiteteve.

Arkeologët tani thuhet se po gërmojnë hollin e madh të shpellës, si pjesë e një projekti për të zhvilluar një të ashtuquajtur “gjurmë trashëgimie” në rajon.

Më pas pelegrinët morën me qira llamba vaji, hynë në shpellë, u lutën, dolën dhe i kthyen”, tha drejtori i gërmimit Ziv Firer.

Kompleksi i shpellave hebraike i dekoruar në mënyrë të ndërlikuar daton në shekullin e parë pas Krishtit, dhe të krishterët vendas më vonë e lidhën atë me Solomonin, maminë e Jezusit të përmendur në Ungjij.
Në atë vend u ndërtua një kishëz bizantine, e cila ishte një vend pelegrinazhi dhe nderimi për shekuj me radhë, raportoi AP.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME