Saturday, May 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODËTH@SHETHEMEArrestohet aktorja e njohur

Arrestohet aktorja e njohur

Aktorja e njohur, Busy Philipps u arrestua teksa protestonte për të drejtat e abortit.

Të enjten, Vice Media raportoi përmes Twitter se aktorja e u arrestua para Gjykatës së Lartë në Uashington, D.C. Protestuesit kanë shkuar në gjykatë pas përmbysjes së Roe kundër Wade, e cila garantonte mbrojtjen federale për abortin, më 24 qershor.

Në videon e Vice Media, Philipps u pyet nga një personpse erdhi në protestë, të cilës ajo u përgjigj: “Për barazi”.

Ajo ka qenë prej kohësh e hapur për të drejtat e abortit.Aktorja së pari ndau historinë e saj të abortit në emisionin e saj Busy Tonight në vitin 2019 pas ndalimit gjashtë-javor të abortit në Gjeorgji dhe, më vonë atë vit, shkoi në Capitol Hill për të ndarë historinë përpara një nënkomiteti gjyqësor të Dhomës së Përfaqësuesve duke diskutuar kërcënimet ndaj të drejtave riprodhuese.

“Jam shumë e trishtuar që duhet të ulemi këtu përballë një rreshti politikanësh dhe të japim deklarata thellësisht personale, sepse nuk ka rëndësi. Nuk duhet të ketë rëndësi. Unë jam një qenie njerëzore që meriton autonomi në këtë vend që e quan veten të lirë”, tha Philipps para nënkomitetit. “Dhe zgjedhjet që një qenie njerëzore bën për trupin e vet nuk duhet të ligjësohen nga të huajt të cilët nuk mund të dinë ose kuptojnë rrethanat ose besimet e secilit individ.”

Pas përmbysjes së Roe, Busy përdori platformën e saj të mediave sociale për të ndarë burimet e të drejtave riprodhuese, si dhe video dhe foto të saj duke dalë në rrugë për të protestuar. Në një Instagram Story të postuar pak para se të arrestohej, ajo foli para kamerës, duke u thënë ndjekësve: “Unë po e bëj këtë për ju djema. Unë po e bëj këtë për fëmijët e mi. Unë po e bëj këtë për nënën time. Këtë po e bëj për gjyshen time.”

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME