Friday, June 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETIlaçi natyror që bën mrekullinë për shëndetin

Ilaçi natyror që bën mrekullinë për shëndetin

Ka shumë ilaçe natyrore që ndihmojnë në kushte të ndryshme shëndetësore për këtë ilaç shtëpiak që përgatitet lehtë dhe thjeshtë. Fusha e saj e veprimit është me të vërtetë e gjerë dhe vetitë e saj shëruese ndihmojnë me sukses për të eleminuar shumë sëmundje. Kjo pije medicinale quhet “qumështi i hudhrës” sepse përgatitet nga qumështi i ngrohtë dhe hudhra
Qumështi me hudhër mund të përgatitet i freskët ose i gatuar. freskët vepron më fort dhe më shpejt dhe gatimi zvogëlon erën, por efekti dobësohet pak, por përsëri është shërues.

Hudhra në qumësht të ngrohtë – MREKULLIA e kurimit për astmën, pneumoninë, impotencën, zemrën, artritin, pagjumësinë, dhimbjen e shpinës

.
PERBERESIT E NEVOJSHM:
500 ml qumësht

10 thelpinj hudhër

2-3 lugë çaji sheqer ose mjaltë
250 ml ujë

POCEDURA:
Përzieni qumështin dhe ujin në një tenxhere. Shtoni hudhrën e qëruar dhe të copëtuar, pastaj vendoseni në zjarr, në një temperaturë të moderuar. Lëreni të gatuhet ngadalë derisa të avullojë gjysma e lëngut. Pastaj kullojeni dhe shtoni sheqer ose mjaltë për të përmirësuar shijen.Më mirë të pini ndërsa jeni të ngrohtë.

PERDORIMI: – Ja për çfarë mund të ju ndihmojë kjo pije shëruese:

Astma – Simptomat e astmës do të lehtësohen ndjeshëm nëse përveç kësaj pije, hani tre thelpinj hudhër çdo natë. Përdorni karafil më të vegjël që mund t’i gëlltisni të tëra për të shmangur erën. Por do të ndihmojë shumë nëse e konsumoni këtë pije vetëm tri herë në ditë.

Pneumonia – pija është treguar shumë e suksesshme në trajtimin e pneumonisë: tri herë në ditë, para ngrënies.

Probleme me zemrën – kjo pije ul kolesterolin e keq, parandalon mpiksjen e gjakut dhe përmirëson sistemin e qarkullimit të gjakut. Përdorni qumësht me pak yndyrë për ta bërë ilaçin më efektiv.

Trajtimi i verdhëzës – Qumështi i hudhrës eliminon me shumë sukses toksinat nga trupi sepse aktivizon një enzimë në mëlçi. Mëlçia ka nevojë për squfur për të detoksifikuar, dhe hudhra është një burim i shkëlqyeshëm i kësaj substance.

Përveç kësaj, ai përmban alicinë dhe selen, përmirëson prodhimin e tëmthit dhe zvogëlon yndyrën. Rekomandohet veçanërisht për trajtimin e së zezës me vaj. Për trajtimin e verdhëzës duhet të konsumohet tri herë në ditë, 4-5 ditë rregullisht.

Artriti – Qumështi i hudhrës nëse konsumohet çdo ditë – do të zvogëlojë ndjeshëm simptomat e artritit, përfshirë inflamacionin dhe dhimbjen, lumboskiatikën dhe dhimbjet e tjera të shpinës.

Pagjumësia – për shkak të efekteve të saj qetësuese, kjo pije siguron gjumë të qetë dhe cilësor, kështu që mund të përdoret për të trajtuar pagjumësinë.

Kollë – Shtoni një lugë çaji pluhur shafran i Indisë në qumështin e hudhrës dhe do të merrni një pije të shkëlqyeshme antibiotike. Hudhra ka efekte antibakteriale dhe duke shtuar mjaltë, ju merrni një pije të plotë për lehtësimin e kollës.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME