Thursday, April 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSPORTArsenal i frikshëm, 6-0 ndaj Sevillas: Tregolësh i Jesus, dygolësh i Saka

Arsenal i frikshëm, 6-0 ndaj Sevillas: Tregolësh i Jesus, dygolësh i Saka

Nëse ndeshjet e luajtura deri më tani mund të thonë diçka, atëherë Arsenal mund të ëndërrojë vërtet të rikthehet në nivelin më të lartë në Premier League pas viteve të komplikuara që pasuan lamtumirën e Arsene Wenger. Pas 2-0 në Everton dhe 4-0 ndaj Chelsea, skuadra e Artetës vendosi një tjetër fitore impresionuese ndaj Sevillas, e mundur me një fitore tenistike 6-0.

Emirates Cup 2022, që padyshim u zhvillua në stadiumin e shtëpisë së Topçinjve, vuri përballë londinezët e spanjollët, të udhëhequr nga ish tekniku Lopetegui. Arsenal zbriti në fushë me të njëjtin formacion që u përball me Chelsean, me protagonistë blerjet e reja si Gabriel Jesus dhe Zinchenko.

Arteta zgjodhi edhe kapitenin e ri, që është danezi Odegaard. “Topçinjtë” nuk kishin Tomiyasu, Tierney, Fabio Vieira dhe Smith Roëe për shkak të dëmtimit, por duke gjykuar nga njëzet minutat e para të ndeshjes nuk ishte problem i madh. Pas penalltisë së Saka në minutën e 10, anglezët i mposhtën krejtësisht kundërshtarët e tyre.

Në fakt, në minutën e njëzet, londinezët ishin 4-0 në avantazh. Në të 13 dhe 15 ishte radha e Gabriel Jesus për të shënuar, me Saka që u përsërit në të 19. Presioni i Topçinjve nuk e lejoi Seviljen të mendojë, siç tregojnë statistikat përfundimtare: spanjollët goditën në portë vetëm një herë në të gjithë ndeshjen, ndërsa Bounou u detyrua të bëjë ndërhyrje vendimtare para pushimit.

Pjesa e dytë shkoi mirë deri në minutën e 77-të, kur Gabriel Jesus mori topin në shtëpi dhe e bindi Artetën se është gjithashtu e nevojshme t’u jepet hapësirë të tjerëve. Hyri në fushë edhe Nketiah, i cili ka marrë fanellën me numër 14 të Henry dhe nuk u duk aspak i frikësuar. I tij goli i 6-0 që … mbylli ndeshjen në favor të Topçinjve. Mund të jetë edhe futboll në vere, por ndoshta ky Arsenal është vërtet i frikshëm…

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME