Monday, March 27, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomePOLITIKËOPINION/ ANALIZËBAXHOT, E ARDHMJA E BULMETIT SHQIPTAR!

BAXHOT, E ARDHMJA E BULMETIT SHQIPTAR!

Nga Ervin Resuli – Ne Shqiperi blegtoria nuk mund te jete e madhe,po ashtu dhe industria e qumeshtit, toka bujqesore e fragmentizuar nuk e mundeson qe fermat e lopeve te jene +200 krere , po ashtu dhe fabrikat nuk duhet te jene te medhaja, ato duhet te perpunojne qumeshtin e zonave blegtorale dhe te prodhojne traditen dhe vlerat e zonave perkatese. E thene ndryshe te prodhojne traditen dhe te shesin marken MADE IN ALBANIA .

Foto me poshte tregon produketet e baxhove rajonale/sezonale e jo te industrise qe thelbesore ka nenproduktet e hirres, kremin e qumeshtit apo vajin e palmes, qumeshtin serb etj… me pak fjal ngopje popullate.

Nderkohe dhe Ministria e Bujqesise duhet te fusë ne IPARD III dhe mbeshtetje me pike shtesë baxhot e vogla, baxhot artizanale, pra punishtet e vogla qe prodhojne tradite duke mbajtur fermeret ne fshat e duke qenë afer burimit te qumeshtit dhe duke nxjerrë shijet e veçanta te zones, dhe jep vler qumeshtit te blegetorit .

Mbeshtesni ata te cilet bejne marken .
Shqiperia nuk konkurron dot boten me nenprodukte te qumeshtit, pasi s’ka qumesht. Shqiperia nuk mund te çajë tregun boteror me vaje palme dhe zevendesues qumeshti pluhur , por mundet me shije dhe dhe arome shqiptare dhe duke i dhen vler qumeshtit te blegtorit do te rritet dhe blegtoria !

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: