Thursday, February 22, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeEKONOMIBloomberg: Dy kompani ajrore shqiptare mund të falimentojnë këtë dimër

Bloomberg: Dy kompani ajrore shqiptare mund të falimentojnë këtë dimër

Media prestigjoze “Bloomberg”, e specializuar në fushën e ekonomisë, në një analizë të fundit mbi tregun e fluturimeve ajrore, parashikon falimentin e disa prej linjave low-cost, që operojnë në Europë.

Midis tyre përfshihen edhe 2 linja ajrore nga Shqipëria, të cilat në artikullin e Bloomberg nuk përmenden me emër.

Linjat ajrore më të dobëta të Evropës përballen me një rrezik të shtuar për kolaps këtë dimër pasi kombet që shpëtuan transportuesit ajror gjatë krizës së Covid-it e kanë zhvendosur fokusin diku tjetër, si# është rritja e inflacionit, sipas analistëve në Sanford C. Bernstein.

Teksa pandemia solli pak dështime të linjave ajrore në rajon, ku u ndërhy për shpëtimin me një lumë pagesash në formë ndihme, transportuesit tani përballen me një shtrydhje nga kostot më të larta të karburantit dhe punës së kombinuar me një rënie sezonale të udhëtimit, tha Bernstein në një shënim investitor të hënën.

Dhe kjo vjen në një kohë që qeveritë luftojnë për t’iu përgjigjur faturave në rritje të familjeve.

Transportuesit më të vegjël në Evropën Qendrore dhe Lindore do të jenë më të cenueshëm, thanë analistët e Bernstein, Alex Irving dhe Clementine Flinois, duke përmendur një model të ri për vlerësimin e rrezikut të falimentimit sipas niveleve të konkurrencës dhe kapacitetit, rrjeteve të rrugëve dhe kostove të mundshme nga marrja me qira dhe zëvendësimi i avionëve

Gjashtë linjat ajrore më të mira të Evropës përballen me rrezik të papërfillshëm, tha Bernstein, me specialistët me kosto të ulët Ryanair Holdings Plc, EasyJet Plc dhe Wizz Air Holdings Plc që ruajnë vlerësimet e kreditit të nivelit të investimeve dhe grupet e trashëgimisë Air France-KLM, IAG SA dhe Deutsche Lufthansa AG ende në gjendje të mbështeten në ndihmën e qeverisë nëse kërkohet.

Transportuesit më të ekspozuar përfshijnë një nga Qipro dhe dy nga Shqipëria, si dhe linja ajrore me bazë në Bjellorusi, Bullgari, Republikën Çeke, Gjeorgji, Moldavi dhe Rumani.

Kjo duhet të favorizojë lojtarët më të fortë në Evropën Lindore, kryesisht Wizz dhe Ryanair me bazë në Budapest, sipas Bernstein, të cilat tha se kanë aftësinë për të shpërndarë me shpejtësi avionët në tregjet e sapoliruara.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME