Tuesday, July 16, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomePOLITIKËMeta: Rama në krye të skemës së inceneratorëve, qytetarëve u bëhet presion...

Meta: Rama në krye të skemës së inceneratorëve, qytetarëve u bëhet presion të mos flasin

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në një konferencë për mediat ka denoncuar dhe një herë me forcë skandalin mjedisor në Shijak dhe zonat përreth, të djegies së tonelatave plehra gjatë natës dhe mos reagimit nga ana e institucioneve zyrtare përgjegjëse.

Meta tha se djegia e plehrave është bërë natën që të mos ketë media dhe reagime, ndërsa theksoi se banorët e zonës kërcënohen të mos flasin e të mos reagojnë.

“Për të denoncuar dhe një herë sulmin kimik të Edi Ramës dhe të bandës së Rilindjes në Shijak kundër banorëve jo vetëm të Shijakut, por dhe Ndroqit, Xhafzotaj, Romanatit, zonës së plazhit, Golemit, ajo që ka ndodhur është shumë e rëndë.

Dje në 10 të mbrëmjes në mënyrë të qëllimshme janë djegur tonelata me plehra që kanë qenë të depozituar në hapësirën mes Romanatit etj. kjo është bërë qëllimisht natën që gjatë natës të mos kishte shumë reagime, të mos kishte mundësi për mediat, politikanë të reagonin apo sensibilizoheshin, ndërkohë të gjithën banorët e Shijakut e dinë presionin që u bëhet të mos flasin për depozitime që bëhen pranë shtëpive të tyre dhe është e qartë si funksionon kompanitë e bashkive rilindase si është e qartë skema e inceneratorëve me në krye Ramën ku qytetarët paguajnë gjithnjë e më shumë taksa për pastrimin, por jo vetëm që nuk marrin sërbimin por helmin gratis nga shteti i tyre, nga qeveria, nga policia, nga drejtësia që nuk vepron.

Sot nuk po i besoja pamjeve qe po me dergonin vetëm kur u mor vesh që po shkoja une u nisën dhe dyzjarrfikëse gjoja për të fikur zjarrin”, tha Meta.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME