Sunday, June 16, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODËLIFESTYLECameron Diaz: Ja sekreti im për humbjen e peshës

Cameron Diaz: Ja sekreti im për humbjen e peshës

Cameron Diaz mbush 50 vjet këtë vit dhe duket mahnitëse si zakonisht. Për vite me radhë, shumë njerëz kanë pyetur veten se si ajo qëndron e shëndetshme dhe me shkëlqim gjatë gjithë kohës me një mënyrë jetese kaq të ngarkuar. Për fat të mirë tani ne i dimë përgjigjet e këtyre pyetjeve.

Gjatë një episodi të podcast-it të Gwyneth Paltrow në “Goop”, ylli 49-vjeçar zbuloi se ajo qëndron në formë duke bërë agjërim me ndërprerje. “Unë jam nëna e një dy vjeçareje, kështu që ne të dyja po hamë pak nga kjo dhe pak nga ajo, a duhet të ushqehem po aq sa ajo gjatë gjithë ditës?” shpjegoi ajo.

“Një rivendosje e vogël të kthen, ndihmon të jesh më i pranishëm në moment, të jesh i vetëdijshëm për atë që thua dhe çfarë po bën,” shtoi ajo.

Çfarë është agjërimi me ndërprerje?

Sipas Mayo Clinic, njerëzit që agjërojnë me ndërprerje nuk hanë për ca kohë çdo ditë ose javë. Për shembull, “disa njerëz hanë një dietë normale një ditë, agjërojnë plotësisht ose hanë një vakt të vogël (më pak se 500 kalori) ditën tjetër.”

Njerëz të tjerë “konsumojnë një dietë normale pesë ditë në javë dhe agjërojnë dy ditë në javë”, ndërsa të tjerët hanë normalisht, por vetëm brenda një periudhe tetë orësh çdo ditë. Për shembull, anashkaloni mëngjesin, por hani drekën rreth mesditës dhe darkë deri në orën 20:00.

A ka përfitime shëndetësore?

“Disa studime sugjerojnë se agjërimi i ditëve alternative është po aq efektiv sa një dietë tipike me kalori të ulët për humbje peshe”, sipas Mayo Clinic.

Humbja e peshës dhe aktiviteti fizik ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të lidhura me obezitetin, si diabeti, apnea e gjumit dhe disa lloje kanceri. Për këto sëmundje, agjërimi me ndërprerje duket të jetë po aq i dobishëm sa çdo lloj tjetër diete që redukton kaloritë e përgjithshme.”

Aktorja tha se ia vlen.

Krahas ndjekjes së kësaj metode, Diaz ka thënë se ka hequr dorë edhe nga grimi çdo ditë.

“Kam bërë make-up çdo ditë për pjesën më të madhe të jetës sime për shkak të punës, dhe ai me të vërtetë po shteronte lëkurën time. Gjithmonë kam pasur përkeqësim”, kujton ajo.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME