Thursday, June 20, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETDoni më pak stres, përgjigjen e gjeni tek frutat

Doni më pak stres, përgjigjen e gjeni tek frutat

Për shumëkënd, stresi është bërë bashkëudhëtar që në momentin e daljes nga shtëpia, në punë, në pasditet e vona, angazhimet dhe në çdo gjë që ndërton përditshmërinë tonë. Çështja është sesi përballeni me të?

Metodat janë nga më të ndryshmet, nga shmagnia e njerëzve që sjellin stres tek të qëndruarit vetëm apo disa mendime më të qarta në kokën tuaj, kjo sipas Dr. Andrew Huberman që ka folur për revistën “Inc”.

Ju ndoshta bëni diçka edhe më aktive, siç është relaksimi i muskujve. Frymëmarrje të thella, tendosje muskujsh, shtrëngim i dorës së djathtë për pesë sekonda dhe më pas nxjerrja e frymës, të gjitha janë metoda relaksuese për muskujt dhe trupin.

Shkenca thotë se është momenti që ta zëvendësoni teknikën tuaj relaksuese me një frut.

Një studim i botuar në “Psychosomatic Medicine” vërtetoi se ekziston një lidhje mes stresit dhe konsumit të një fruti, pak rëndësi ka lloji i tij. Në këtë ekspertiment morën pjesë disa individë të cilët bënë ushtrime relaksuese dhe më pas konsumuan një frut. Kjo praktikë u ndoq për shtatë ditë të javës. Më pas, pjesëmarrësit thanë se ndiheshin më pak të stresuar duke ngrënë vetëm një frut. Lidhja midis ngrënies së frutave dhe të ndjerit më mirë ishte gjithçka që u duhej.

Studiuesit e projektuan eksperimentin me një qëllim më të gjerë. Stresi, konsumi i i ulët i frutave dhe ngrënia jo e shëndetshme janë të gjithë faktorë rreziku për sëmundje kronike. Kështu ata zgjodhën frutat si një ndërhyrje për stresin dhe një përpjekje për të zëvendësuar ushqimet e larta në kalori, yndyrë, sheqer dhe kripë.

Që do të thotë se nuk duhet domosdoshmërisht të zgjidhni frutat. Nëse po përpiqeni të shtoni më shumë perime në dietën tuaj, shtojini. Nëse po përpiqeni të pini më shumë ujë, bëjeni.

Bëni këto ndryshime në stilin tuaj të jetës për shtatë ditë dhe do të ndiheni më pak të stresuar.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME