Friday, February 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETHani këto fruta të keni bark të shesht

Hani këto fruta të keni bark të shesht

Dëshironi të keni një bark të sheshtë, por ende nuk e keni arritur, pavarësisht ushtrimeve intensive? Ndoshta është koha për të parë edhe dietën tuaj.

Nutricionist, Cleo Dimitradou, ka treguar se cilat fruta kontribuojnë në djegien e dhjamit në zonë, por edhe në tretje më të mirë.

Molla.

Në lëkurën e mollës ekziston një substancë, acidi ursolik, i cili ndihmon në djegien e yndyrës dhe përshpejton humbjen e peshës. Gjithashtu kontribuon në funksionimin e mirë të organizmit dhe detoksifikimin e tij.

Mollët më të mira – Si të zgjidhni cilësinë e duhur mes llojeve të mollëve  në treg - Top Channel

Ananasi

Falë bromelinës që përmban, përmirëson tretjen dhe shëndetin e sistemit tretës. Shpesh fryrja në bark është për shkak të tretjes së dobët.

Ananasi, Fruti Tropikal - përmirësuesi natyror i humorit

Manaferrat

Është zbuluar se ato kufizojnë ruajtjen e yndyrës në bark. Do t’i gjeni të ngrira ose të thara. Një zgjidhje shumë e mirë është t’i vendosni në smoothie dhe t’i merrni me vete në një termus.

Stina e Manaferrave Marramendëse Shqiptare - Vlerat Dhe Vetitë E Rralla Për  Organizmin - AgroWeb

Fiq

I përshtatshëm për funksionimin e mirë të zorrëve. Kapsllëku është i zakonshëm me ndryshimin e ambientit gjatë pushimeve, ndaj një fik, idealisht në mëngjes, do t’ju zgjidhë problemin.

Çfarë i ndodh organizmit tuaj nëse konsumoni shumë fiq - KRYESORE

Avokado

Yndyrnat e mira janë gjetur se ndihmojnë në djegien e yndyrës intra-abdominale dhe nxitin metabolizmin. Tosti me avokado ose avokado e thjeshtë mund të jenë perfekt dhe ushqyes për pushimet.

avokado ne shqiperi - AgroWeb

Banane

Kaliumi që përmban ndihmon ndjeshëm në mbajtjen e lëngjeve. Megjithatë, një informacion më i dobishëm është se bananet janë fruti i duhur për ata prej jush që vuajnë nga zorrët e irrituar dhe shpesh kanë fryrje barku.

Dieta e famshme me banane, çfarë e bën kaq të veçantë - Top Channel
POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME