Thursday, April 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETI njohur për drejtësinë/ Identifikohet shqiptari i vrarë në Itali

I njohur për drejtësinë/ Identifikohet shqiptari i vrarë në Itali

Shqiptari 36-vjeçar i cili u ekzekutua mbrëmjen e të enjtes, 18 Gusht në Itali, dyshohet të jetë një emër i njohur për drejtësinë në Shqipëri. Mediat italiane nuk kanë publikuar deri më tani të dhëna mbi identitetin e shqiptarit që mbeti viktimë e të shtënave me armë nga të paktën dy autorë. Viktima dyshohet të jetë Elson Bukurosh Kalaveri. Ky i fundit ka qenë i arrestuar në Shqipëri në vitin 2014 pasi qëlloi me armë zjarri, për motive të dobëta, shtetasin Gentian Keçi, asokohe 36 vjeç.

Plagosja ndodhi para tetë vitesh në Mamurras, në oborrin e postës së policisë së kësaj qyteze.

Ngjarja në vitin 2014

Elson Kalaveri, ishte para tetë vitesh 27 vjeç, mbrëmjen kur ndodhi ngjarja mbërriti në lokalin e muzikës në afërsi të Rinasit, qe ishte në pronësi të Gentian Keçit. Dy djemtë dhe familjet e tyre njiheshin me njëra tjetrën pasi janë nga i njëjti fshat; Thumana.

Sherri nisi për shkaqe banale, bëri me dije policia e Lezhës asokohe, ndërsa Kalaveri dhe Keçi u konfliktuan ashpër brenda lokalit.

Kalaveri ka qenë i armatosur dhe në debatin që ka patur brenda lokalit me bashkëfshatarin e tij e kanë dëgjuar shumë dëshmitarë okularë.

Në debatin mes dy djemve nga Thumana, Kalaveri, i kishte vënë në dukje Keçit faktin që janë rritur bashkë dhe nuk ka lezet të ngatërrohen për gjëra të tilla, mëson gazetarja Nikoleta Kovaçi.

Në atë moment, 27 vjeçari ka dalë nga lokali dhe me dy persona të tjerë, mikesha të tijat, që për shkak etike, nuk iu bëhen publik emrat, ka marrë makinën dhe është nisur në drejtim të Fushë-Krujës.

Nga pas ka parë të ndiqet nga makina e Keçit. Për të shmangur konfliktin, Kalaveri nuk është ndaluar në Thumanë, por ka vazhduar rrugën në drejtim të Mamurrasit.

Ndjekja ka vazhduar deri në Mamurras. Atëherë i riu, i shoqëruar me dy mikeshat e tij ka vendosur tu bie në dorë punonjësve të policisë së postës së Mamurrasit, të cilët mësohet se kanë qenë përjashta postës.

Punonjësit e policisë kanë deklaruar edhe itinerarin e asaj mbrëmjeje derisa në atë moment kanë qenë në oborrin e ndërtesës që shërben për postë policore.

Konflikti në oborrin e postës
Gjithçka ndodhi në pak minuta, ndërsa punonjësit e policisë ende nuk kishin sqaruar se kush po e ndiqte të riun kur mbërriti Keçi.

Edhe pse policia nuk tha nëse Keçi ka qenë i armatosur apo jo, në momentin që kishte zbritur nga mjeti nisi të shajë Kalaverin dhe ka patur në duar një çantë.

Sërish 27-vjeçari, ka kërkuar nga efektivët që ta largojnë që aty se e kishte bashkëfshatar dhe se nuk donte të kishte konflikt me të. Pas fjalëve fyese mes tyre, Keçi mësohet se ka çuar dorën te çanta që kishte me vete.

Nga frika se do e gjuante me armë, Kalaveri ka nxjerr armën dhe ka qëlluar me tek plumb. Për fatin e keq të Keçit, plumbi e ka kapur në kokë.

27-vjeçari u arrestua menjëherë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME