Thursday, April 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINËInstagram gjobitet 405 milionë euro për privatësinë e fëmijëve

Instagram gjobitet 405 milionë euro për privatësinë e fëmijëve

Rregullatori i privatësisë së të dhënave në Irlandë ka gjobitur Instagramin me 405 milionë euro pas një hetimi për trajtimin e të dhënave të fëmijëve.

“Ne miratuam vendimin tonë përfundimtar të premten e kaluar dhe ai përmban një gjobë prej 405 milionë euro,” tha zëdhënësi i Komisionerit të Mbrojtjes së të Dhënave të Irlandës, i cili është rregullatori kryesor i kompanisë mëmë të Instagramit Meta Platforms Inc.

Dënimi është i dyti më i madh i lëshuar sipas rregullave të rrepta të privatësisë së Bashkimit Evropian, pasi rregullatorët e Luksemburgut gjobitën Amazon me 746 milionë euro vitin e kaluar.

Hetimi i mbikëqyrësit irlandez u përqendrua në mënyrën se si Instagram ekspozoi të dhënat personale të përdoruesve të moshës 13 deri në 17 vjeç, duke përfshirë adresat e emailit dhe numrat e telefonit. Mosha minimale për përdoruesit e Instagramit është 13.

Sipas rregullave të BE-së për privatësinë e të dhënave, mbikëqyrësi irlandez është rregullatori kryesor për shumë kompani amerikane të teknologjisë me seli evropiane në Dublin.

WhatsApp u gjobit gjithashtu vitin e kaluar me 225 milionë euro për shkeljen e rregullave mbi transparencën në lidhje me ndarjen e të dhënave të njerëzve me kompanitë e tjera Meta.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME