Sunday, April 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINË“Iu pre koka, 14 fëmijë me dashnoret”, historitë e Charles I dhe...

“Iu pre koka, 14 fëmijë me dashnoret”, historitë e Charles I dhe II. Çfarë do të ndodhë me Mbretin e ri?

Familja Mbretërore në Britaninë e Madhe tani ka një Mbret të ri, pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth II, në moshën 96-vjeçare pas 70 viteve në fron. Mbreti Charles III mori kurorën më 8 shtator.

Dy regjentët para tij që mbanin të njëjtin emër, sunduan në shekullin e 17-të dhe mbretërimet e tyre nuk shkuan mirë. Periudhë që karakterizohet nga absolutizmi, despotizmi, gjaku dhe hedonizmi.

Charles I u bë mbret i Anglisë, Skocisë, Irlandës dhe Francës nga 27 mars 1625 deri në vdekjen e tij kur i prenë kokën më 30 janar 1649. Ai ishte një përkrahës i zjarrtë i të drejtës hyjnore të mbretërve.

Charles II, i njohur gjithashtu si “Monarku i Gëzuar”, kishte mbi 14 fëmijë me dashnoret. Ai vdiq nga një goditje në tru në vitin 1685, në moshën 54-vjeçare.

Charles III i përfshirë në trekëndëshin e dashurisë mes Princeshës Lady Diana dhe Camilla (bashkëshortja e Mbretit që prej vitit 2005), por fundi nuk mund të dihet.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME