Tuesday, December 5, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINËJa 25 vendet më të bukura në botë

Ja 25 vendet më të bukura në botë

Nga pyjet e harlisura afrikane te shkretëtirat e mëdha të Amerikës Latine, parajsat ujore të Ballkanit dhe qytetet e lashta të Lindjes së Mesme, CNN Travel rendit destinacionet më mahnitëse në botë që të lënë pa frymë me bukurinë e tyre.

1. Pylli i Padepërtueshëm Bwindi, Ugandë: Mbrohet nga UNESCO si shtëpia e një biodiversiteti të rrallë. Në të gjenden pothuajse 350 lloje zogjsh dhe rreth 220 lloje fluturash

Image2. Samburu, Kenia: Një strehë për disa nga kafshët e egra më magjepsëse të Afrikës

Image

3. Mali Toubkal, Marok: “Çatia e Afrikës së Veriut” mbushur me lugina, faltore dhe pamje të mrekullueshme, është një botë paqësore larg zhurmës së Marrakech-ut

Image


4. Vendi i parë i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në Kinë, Parku Kombëtar Pyjor Zhangjiajie është i njohur për shtyllat e tij të larta prej guri ranor

Image

5. Gjiri Ha Long është një nga atraksionet natyrore më të njohura në Azinë Juglindore dhe një nga vendet më të bukura në Vietnam

Image

6 . El Nido, Filipine

Image

7. Rotorua, Zelanda e Re

Image

8. Kata Tjuta, Australi

Image

9. Maldivet

Image
10. Petra, Jordani

Image
11. Shkretëtira Atakama, Kili

Image
12. Rezerva e pyjeve të reve Monteverde, Kosta Rika

Image
13. Ciudad Perdida (Qyteti i humbur), Kolumbi

Image
14. Dominika

Image
15. Svalbard, Norvegji

Image
16. Liqeni Bled, Slloveni

Image
17. Kapadokia, Turqi

Image
18. Positano, Itali

Image
19. Distrikti i Liqenit, Angli

Image

20. Parku Kombëtar i Liqeneve të Plitvicës, Kroaci

Image

21. Ishulli Vankuver, Kanada

Image

22. Parku Kombëtar Denali, Alaska

Image

23. Horseshoe Bend, Arizona

Image

24. Badlands, Dakota e Jugut

Image

25. Monument Valley, Utah

Image
POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME