Thursday, February 22, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËJa disa fjalë të urta

Ja disa fjalë të urta

Thënie të mençura apo si njihen ndryshe fjalë të urta janë disa shprehje që njerëzit kanë gjetur zgjidhjen apo idenë e suksesit, fjalë të cila bartin në vete peshën e viteve.

Në poshtë janë disa thënie të mençura, lexojeni sepse përveçse do përfitoni nga ato , gjë për të humbur nuk keni

“Pi ujë nga burimi ku pinë kuajt. Kali nuk pi kurrë ujë të keq.

Vendose shtratin atje ku fle macja.

Ha frutat që janë prekur nga krimbi.

Zgjidh pa frikë kërpudhat në të cilat ulen insektet.

Mbill pemë aty ku gërmon urithi.

Ndërto shtëpinë aty ku ulet gjarpri për t’u ngrohur.

Gërmo për burim aty ku zogjtë fshihen nga nxehtësia.

Shko të flesh dhe zgjohu në të njëjtën kohë me zogjtë – do të korrësh të gjitha kokrrat e arta të ditëve.

Ha më shumë jeshile – do të kesh këmbë të forta dhe zemër rezistente, si qëniet e pyllit.

Noto shpesh dhe do të ndihesh në tokë si peshqit në ujë.

Shiko qiellin sa më shpesh të jetë e mundur dhe mendimet tuaja do të bëhen të lehta dhe të qarta.

Ji shumë i qetë, fol pak.

Heshtja do të vijë në zemrën tënde dhe shpirti yt do të jetë i qetë dhe plot paqe”.

Shën Serafim i Sarov

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME