Thursday, July 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETJa simptomat e goditjes nga temperaturat e larta

Ja simptomat e goditjes nga temperaturat e larta

Instituti Hidrometeorologjik Republikan ka dhënë një paralajmërim për valën e ditëve të ngrohta në vijim.

Temperaturat e larta të ajrit sjellin me vete dehidratim, por fatkeqësisht edhe rreziqe të tjera për shëndetin.

Revista City liston disa nga simptomat e djegies nga dielli dhe goditjes nga nxehtësia.

Goditja e diellit

Kur flasim për djegien nga dielli, po flasim për llojin e goditjes nga nxehtësia.

Simptomat përfshijnë dhimbje koke, tringëllimë në veshët, dobësi, nauze dhe të vjella, marramendje dhe skuqje. Nëse është një formë më e rëndë, mund të çojë në marramendje dhe të fikët.

Mund të ketë edhe frymëmarrje të cekët dhe rrahje të shpejta të zemrës, dhe në rastet më të rënda, pacienti mund të jetë kërcënues për jetën.

Si të ndihmoni?

Sigurohuni që ta zhvendosni personin që sëmuret fillimisht në një dhomë frigoriferike ose në hijen më të afërt, lironi nga veshjet e tepërta, vendosni fasha në kokë dhe lëreni të pijë ujë.

Goditje nga nxehtësia

Humbja e kontrollit të trupit mbi temperaturën e shkaktuar nga temperaturat e larta është goditje e nxehtësisë. Në këtë gjendje, temperatura e trupit mund të rritet në vetëm 10 minuta në 40,5 ° C ose më shumë, dhe pulsi përshpejtohet shumë.

Nëse nuk njihet në kohë, goditja nga nxehtësia mund të jetë kërcënuese për jetën.

Simptomat e goditjes nga nxehtësia përfshijnë lëkurën e kuqe dhe të ngrohtë që nuk djersitet, dhimbje koke të forta, marramendje, temperaturë të lartë, të fikët dhe humbje të vetëdijes.

Nëse dikush ka përjetuar goditje nga nxehtësia, transferojeni menjëherë në hije, vendoseni në një pozicion të shtrirë dhe nëse është pa ndjenja, sigurohuni që ta vendosni në anën e tij, ngrini këmbët mbi nivelin e kokës dhe derdhni ujë. personi. Kontrolloni temperaturën dhe telefononi një ambulancë.

Si ta parandalojmë?

Është më mirë të shmangni qëndrimin jashtë mes orës 9 të mëngjesit dhe 17:00.

Nëse keni ende nevojë për diell, pini shumë lëngje, vishni rroba të lehta dhe sigurohuni që të mbroni kokën.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME