Tuesday, April 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETKeni fryrje barku? Ja shpëtimi

Keni fryrje barku? Ja shpëtimi

Fryrja e barkut, shpesh e turpshme dhe e pakëndshme, prek pothuajse çdo person. Kjo është për shkak të faktorëve të ndryshëm, një prej të cilëve është dieta. Për fat të mirë, ka disa ushqime që kanë më pak gjasa të shkaktojnë fryrje dhe mund t’u drejtoheni atyre kur duhet të shmangni gazrat dhe sikletin që vjen me to.

Çfarë është saktësisht fryrja?

Sipas Linda Lee, MD, MBA, drejtoreshë e gastroenterologjisë në Qendrën Mjekësore Maimonides në Brooklyn, Nju Jork, fryrja përkufizohet si një gjendje në të cilën stomaku juaj ndihet i ngopur dhe i shtrënguar, dhe kjo prek rreth 24 për qind të grave.

Të qenit i fryrë është e pakëndshme, irrituese, e turpshme dhe ndonjëherë e dhimbshme, prandaj shumë njerëz kërkojnë zgjidhje të shëndetshme dhe të përditshme për t’i lehtësuar.

Lajmi i mirë: Ka ndryshime të vogla dhe të thjeshta në stilin e jetës dhe dietën që mund të bëjmë për të hequr qafe fryrjen dhe për ta parandaluar atë në të ardhmen.

Ushqimet që e luftojnë njëherë e përgjithmonë

Boronica

Është një kombinim i mirë i ujit dhe fibrave, të cilat të dyja janë të përfshira në shëndetin e zorrëve. “Boronicat janë rreth 85 deri në 95 për qind ujë dhe përmbajnë rreth 4 gram fibra të tretshme për 1 filxhan”, shpjegon Feller. “Fibrat e tretshme tërheqin ujin dhe ndihmojnë në lehtësimin e lëvizjeve të zorrëve duke hequr ujin e tepërt”.

Selino

Sipas Feller, selinoja është e pasur me kalium, një mikronutrient thelbësor për ruajtjen e ekuilibrit të lëngjeve në trup. “Është gjithashtu një burim i mirë i fibrave të patretshme, e cila ndihmon në shtimin e masës së jashtëqitjes si dhe në lëvizjen e tij përmes traktit tretës, duke reduktuar fryrjen e ujit dhe gazit”, thotë ajo.

Xhenxhefil

Xhenxhefili ka një efekt karbonizues, që do të thotë se ndihmon në përmirësimin e tretjes dhe redukton formimin e gazit që shkakton fryrje, thotë Feller. Për më tepër, xhenxhefili është treguar se përshpejton tretjen, duke ndihmuar në lëvizjen e ushqimeve përmes traktit tretës, kështu që ato kanë më pak gjasa të fermentohen në zorrë dhe të prodhojnë gaz.

Kopër

Kjo perime barishtore ndihmon në përshpejtimin e tretjes dhe rrit sekretimin e enzimave të përfshira në zbërthimin e ushqimit. “Rritja e shkallës së tretjes ka potencial për të reduktuar fryrjen”. Studimet tregojnë gjithashtu se kopër ka potencialin të veprojë si një probiotik, i cili ndihmon tretjen duke reduktuar gazrat dhe fryrjen. Merrni recetën për salmon me sallatë kastravec-kopër.

Majdanoz

Majdanozi është një diuretik natyral që ndihmon në eliminimin e ujit të tepërt nga trupi, duke reduktuar fryrjen e shkaktuar nga uji. Konsiderohet gjithashtu një barishte karbonizuese, e cila ndihmon në reduktimin e formimit të gazit.

Ndryshimet e stilit të jetesës

Nëse vëreni simptoma të rënda të fryrjes, Feller rekomandon të bëni modifikimet e mëposhtme:

Kufizoni ushqimet me shumë aciditet, pikante, si dhe ushqimet me përmbajtje të lartë FODMAP (oligosakaride të fermentueshme, disakaride, monosakaride dhe poliole – sheqerna të caktuara që mund të shkaktojnë shqetësime të tretjes në disa). Këto mund të përkeqësojnë fryrjen dhe parehatinë tek disa njerëz.

Mbajtja e një regjistri ushqimor mund të jetë e dobishme në identifikimin e burimit të fryrjes.

Shmangni shtrirjen për të paktën tre orë pas ngrënies.

Një shëtitje e butë pas ngrënies mund të ndihmojë gjithashtu në mbështetjen e tretjes.

Kufizoni alkoolin, pijet e gazuara dhe pijet me ëmbëlsues artificialë.

Hani ngadalë dhe përtypni mirë ushqimin përpara se ta gëlltisni

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME