Monday, July 15, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETKonsumimi i ëmbëlsuesve artificialë ndikon në depresion

Konsumimi i ëmbëlsuesve artificialë ndikon në depresion

Ngrënia e ushqimeve ultra të përpunuara, veçanërisht ato me ëmbëlsues artificialë, mund të rrisë rrezikun e depresionit.

Askush nuk do të befasohet nga fakti se ushqimi ultra i përpunuar lidhet me shëndetin më të dobët, por një studim i ri tregon se jo vetëm që është e keqe për shëndetin tuaj fizik, por gjithashtu mund të ndikojë në mirëqenien tuaj mendore

Shkencëtarët thonë se konsumimi i sasive të mëdha të ushqimeve ultra të përpunuara mund të shoqërohet me një rrezik më të lartë të depresionit.

Ekipi i studiuesve nga Shkolla e Shëndetit Publik të Harvardit bashkëpunoi me Brigham and Women’s Hospital dhe publikoi rezultatet në revistën JAMA Network Open . Ata monitoruan dietat e 30,000 grave mbi 14 vjet.

Ushqimet e ëmbla, ushqimet e gatshme, yndyrat dhe salcat, mishi i përpunuar, pijet e gazuara dhe ëmbëlsuesit artificialë u përcaktuan si ushqime ultra të përpunuara nga studiuesit e Harvardit.

Ëmbëlsuesit artificialë dhe pijet e ëmbëlsuara artificialisht ishin veçanërisht të lidhura me një rrezik të shtuar të depresionit.Ky rrezik mbeti edhe pas llogaritjes së faktorëve të tjerë që mund të kontribuojnë në depresion, si mosha, stërvitja dhe pirja e duhanit.

Megjithatë nevojiten më shumë kërkime. Një kufizim ishte se studimi shqyrtoi gratë e bardha mbi moshën 40 vjeç, kështu që gjetjet mund të mos vlejnë për të gjithë.

Disa ekspertë nënvizuan gjithashtu kufizimet e metodologjisë së studimit e cila bazohej në një pyetësor të vetë-raportuar.

“Në këtë fazë, ne nuk mund të themi se sa ndikim të madh ka dieta në rrezikun e depresionit në krahasim me faktorët e tjerë të rrezikut, si historia familjare e depresionit, nivelet e stresit dhe të kesh një rrjet social mbështetës,” tha Dr Paul Keedwell, Konsulent Psikiatër dhe Anëtar i Kolegji Mbretëror i Psikiatrit, në një deklaratë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME