Tuesday, May 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETLëkurat e portokallit të pasura me fibra, ndihmojnë në uljen e rrezikut...

Lëkurat e portokallit të pasura me fibra, ndihmojnë në uljen e rrezikut të kancerit

Lëvoret  e portokallit mund t’i shtojnë një shije fantastike gatimit tuaj. Ndonëse të forta dhe të hidhura kur janë të papërpunuara, ato mund të ofrojnë cilësi të shkëlqyer dhe një kthesë unike në pjatën e duhur.

Më mirë akoma, lëvoret e portokallit ofrojnë një gamë të gjerë përfitimesh shëndetësore. Ato janë të larta në vitaminë C, fibra dhe një sërë vitaminash dhe antioksidantësh që janë të dobishme për trupin.

Disa studime kanë treguar se vitamina C dhe lëndë ushqyese të tjera në lëvoren e portokallit mund të zvogëlojnë rrezikun për disa lloje kanceri. Ato gjithashtu mund të përmirësojnë shëndetin e trurit, tretjes dhe zemrës.
Ushqyesit në lëvoren e portokallit
Sipas Departamentit Amerikan të Bujqësisë (USDA), vetëm një lugë gjelle lëvore portokalli përmban 14 për qind të sasisë tuaj ditore të vitaminës C. Kjo është gati tre herë më shumë vitaminë C për lugë gjelle sesa frutat e brendshme.

Siç përshkruhet në një studim të vitit 2016 nga International Journal of Molecular Sciences, vitamina C mund të luajë një rol pozitiv në shëndetin kardiovaskular duke reduktuar ngurtësinë në arterie dhe duke përmirësuar funksionin endotelial, aftësinë e zemrës dhe enëve të gjakut për t’u tkurrur dhe relaksuar.

Qelizat endoteliale, të cilat rreshtojnë pjesën e brendshme të zemrës dhe enëve të gjakut, kontrollojnë këto lëvizje duke çliruar disa kimikate.

Vitamina C gjithashtu ndihmon shëndetin e tretjes duke ndihmuar trupin të thithë hekurin dhe duke forcuar dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve.
Kjo vitaminë kyçe madje luan një rol jetik në shëndetin e trurit dhe parandalimin e disa sëmundjeve. Sipas një studimi të vitit 2009 të botuar në Elsevier, vitamina C ndihmon funksionimin dhe maturimin e neuroneve. Gjithashtu është lidhur me një rrezik më të ulët të sëmundjes së Alzheimerit.

Por vitamina C nuk është përfitimi i vetëm i lëvores së portokallit. Siç thuhet nga USDA dhe Revista Ndërkombëtare e Shkencës Ushqimore dhe Inxhinierisë së Ushqyerjes , pjesa e jashtme e një portokalli është gjithashtu e pasur me:

Kalcium
Karotenoide ( vitamina A e paraformuar ).
Folate (vitaminë B9)
Kalium
Riboflavina
Tiaminë
Vitaminë B6
Polifenole
Polifenolet janë një gamë e gjerë përbërësish kimikë në bimë që kanë shumë veti antioksiduese, sipas UT Southwestern Medical Center.

Siç vunë në dukje shkencëtarët në një përmbledhje të vitit 2018 të botuar në Journal of the Saudi Society of Agricultural Sciences, polifenolet mund të përdoren për të trajtuar dhe parandaluar lloje të caktuara të kancerit.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME