Tuesday, April 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODËLIFESTYLEMbretëresha Elizabeth nuk vendoste rrip sigurimi dhe lëvizte pa patentë

Mbretëresha Elizabeth nuk vendoste rrip sigurimi dhe lëvizte pa patentë

Me shallin e saj të mbështjellë rreth kokës, mbretëresha Elizabeth jo vetëm sundoi Britaninë e Madhe, por edhe rrugët e saj. Por mbretëresha ishte personi i vetëm në vend që nuk kishte nevojë të kishte patentë shoferi për të drejtuar makinat e saj në rrugët publike.

Kur ishte 18 vjeç, Elizabeth iu bashkua rezervave ushtarake gjatë Luftës së Dytë Botërore. Atje, ajo u trajnua si inxhiniere dhe mësoi të drejtonte kamionë municionesh dhe ambulanca. Që atëherë, ajo ka vozitur pa patentë dhe nuk është dashur të bëjë kurrë një provim.

Përveç kësaj, ajo drejtonte makinën pa rrip sigurimi për arsye sigurie kombëtare. Dhe kjo sepse ajo duhej të ishte gati të linte makinën në çdo moment. Dhe këto ishin dy nga ligjet e shumta që ajo lejohej të shkelte si mbretëreshë.

Në vitin 2019, i ndjeri Princi Philip ndaloi ngarjen pas një aksidenti me makinë. Mbretëresha Elizabeth duhet të ketë marrë një vendim të ngjashëm, pasi që atëherë ajo nuk është parë duke vozitur në rrugë publike, duke preferuar të ketë një shofer.

Por ajo nuk qëndroi shumë larg rrugëve, pasi në shtator 2020 u pa duke drejtuar një Range Rover të zi. Në tetor 2021, Mbretëresha qëndroi në spital gjatë natës për arsye shëndetësore dhe mjekët e këshilluan që të pushonte për disa javë dhe të bënte një pushim nga detyrat e saj mbretërore.

“Mbretëresha Elizabeth është këshilluar nga mjekët që të ngadalësojë detyrat e saj dhe të mos bëjë vizita zyrtare”, thuhej në një deklaratë zyrtare nga Buckingham Palace. Pas disa paraqitjeve publike, ajo u pa duke drejtuar një Jaguar rreth Windsor.

Pas shtatë dekadash në fron, mbretëresha e ndjerë Elizabeth kishte vozitur disa makina të veçanta, duke përfshirë Bentley Bentayga dhe disa Land Rovers dhe Range Rover.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME