Friday, June 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIMbretëria e Bashkuar do të shpalli non grata Whatsapp-in

Mbretëria e Bashkuar do të shpalli non grata Whatsapp-in

WhatsApp mund të ndalohet në Mbretërinë e Bashkuar.

Projektligji i ardhshëm i Sigurisë në internet i Mbretërisë së Bashkuar mund ta detyrojë aplikacionin të dobësojë enkriptimin që aktualisht siguron mesazhe në shërbim, tha Will Cathcart, kreu i WhatsApp në kompaninë mëmë Meta. Nëse qeveria e detyron kompaninë të dobësonte atë siguri, WhatsApp do të refuzonte, duke lënë të hapur mundësinë që aplikacioni të ndalohej tërësisht brenda vendit, konfirmoi ai.

Kriptimi i siguron mesazhet duke siguruar që vetëm ata që i dërgojnë dhe i marrin mund t’i lexojnë ato, madje edhe vetë shërbimet nuk kanë akses. Kompanitë e teknologjisë dhe ekspertët e sigurisë thonë se është e nevojshme të mbrohen mesazhet nga hakerimet dhe kërcënimet e tjera – por zyrtarët, përfshirë ata në Mbretërinë e Bashkuar, kanë argumentuar se duhet të dobësohet në mënyrë që mesazhet të mund të skanohen për përmbajtje të paligjshme.

Zoti Cathcart shprehu tronditjen që kompania do të detyrohej në një politikë të tillë në MB. Por ai tha se legjislacioni i ardhshëm nuk jep besimin e duhur se aplikacioni nuk do të detyrohet të dobësojë privatësinë e tij. “Është një gjë e jashtëzakonshme për të menduar,” tha ai. “Përvoja me të cilën jemi përballur në të gjithë botën  ka ndodhur vetëm në qeveritë që po përpiqeshin të shtypnin aftësinë e qytetarëve të tyre për të komunikuar lirshëm.” “Kur një demokraci liberale thotë: ‘A është mirë të skanosh komunikimin privat të të gjithëve për përmbajtje të paligjshme?’, kjo inkurajon vendet në mbarë botën që kanë përkufizime shumë të ndryshme të përmbajtjes ilegale të propozojnë të njëjtën gjë. 

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME