Thursday, February 22, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIMijëra përdorues ankohen për baterinë e Iphone

Mijëra përdorues ankohen për baterinë e Iphone

Kanë kaluar më pak se një vit që kur Apple lançoi iPhone 14, por duket se përdoruesit tashmë po përballen me probleme me smartfonët e tyre.

Disa përdorues të iPhone 14 dhe iPhone 14 Pro janë ankuar në rrjetet sociale se bateritë e tyre po mbarojnë papritur shpejt.

Një përdorues postoi një pamje të shëndetit të baterisë së tyre, duke treguar një kapacitet maksimal prej vetëm 89 përqind.

Kjo është përkundër faktit se Apple pretendon se bateritë e saj duhet ‘të ruajnë deri në 80 për qind të kapacitetit të saj origjinal në 500 cikle të plota ngarkimi kur funksionojnë në kushte normale.’

Ja çfarë të bëni nëse keni një nga modelet e prekura dhe keni vënë re se bateria juaj po pakësohet.

Disa përdorues të hutuar kanë hyrë në Twitter këtë javë për të diskutuar mbi kullimin e baterisë.

“Bateria në iPhone 14 pro max po degradon më shpejt se një copë gjalpë që shkrihet”, shkroi një përdorues në Twitter.

“E mora telefonin në nëntor të vitit të kaluar. 89% në vetëm 9 muaj. Kjo definitivisht nuk është normale. Unë kam pasur pothuajse çdo iPhone që nga iPhone 6 dhe ky është më i keqi që kam parë ndonjëherë.’

Një tjetër shtoi: ‘Një përqindje tjetër ra në iPhone 14 Pro tim që është 3% në një javë.

Ndërsa arsyeja e problemit mbetet e paqartë, përdoruesit kanë paraqitur disa teori, duke përfshirë ngarkimin ose mbinxehjen e MagSafe.

“I bindur se përdorimi i karikimit MagSafe ka skuqur baterinë time të iPhone 14 Pro. Humbja e kapacitetit 10% në më pak se një vit… nuk është normale”, sugjeroi një përdorues.

Ndërkohë, gazetarja e lartë e teknologjisë personale e Wall Street Journal, Joanna Stern, sugjeron se mund të ketë një çështje tjetër në lojë.

Ajo shkroi: ‘A ka shkaktuar tkurrje më të shpejtë të kapacitetit ekrani gjithmonë i ndezur, i cili është i ri për këto modele iPhone Pro dhe kam mbajtur në gjysmën e parë të vitit?

‘A nuk është telefoni duke ftohur ose shpërndarë nxehtësinë si dhe modelet e tjera? Ndoshta është fakti që unë drejtoj softuerin beta?’

Nëse jeni duke përjetuar problemin, ka disa gjëra që mund të bëni për të optimizuar performancën e baterisë tuaj.

Apple këshillon përditësimin me softuerin më të fundit, zvogëlimin e ndriçimit të ekranit dhe përdorimin e WiFi kur është i disponueshëm.

Përndryshe, mund ta vendosni iPhone tuaj në modalitetin e energjisë së ulët.

“Modaliteti i fuqisë së ulët zvogëlon ndriçimin e ekranit, optimizon performancën e pajisjes.”

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME