Friday, April 12, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETMungesa e një rruge dhe uji i pijshëm penalizon 300 banorë të...

Mungesa e një rruge dhe uji i pijshëm penalizon 300 banorë të dy lagjeve në Cakran (foto e vidio)

Cakran – Mungesa e rrugës penalizon 300 familje të dy lagjeve në Cakran për nxjerrijen e prodhimeve të tyre bujqësore në tregje të zonës. Ata vuajnë dhe mungesën e ujit të pijshëm.

300 familje të lagjeve Malenaj dhe Sulaj që ndodhen në kodren e Gurrëzezës në njësinë administrative Cakran janë detyruar që të braktisin banesat për mungesën e një rruge për të cilën prodhimet e tyre nuk i nxjerrin dotë ne tregjet e zonës, por edhe të mungesës së ujit të pijshëm.
Sipas tyre, pushtetarët kujtohen kur ka fushata elektorale se u kerkojnë votat. Kjo rrugë dheu është e pa kalueshme, banorët cdo gjë e bëjmë o me kafshë ose me krahë.

Ata pohojnë faktin se disa dite para dites se verës bashkia u kujtua të sillte një skrep por erdhi për të marr ditën e punës pasi sutiata është po e njëjtë

Banorët e ktyre dy lagjeve pohojnë se dërtimi i rrugës do ndihmonte në shtimin e vizitoreve në qytetin antik të Gurrëzezes por edhe në shitjen e prodhimeve të tyre bujqesore si anës rruges ashtu edhe në tregjet e zones./ ALB365

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME