Sunday, June 16, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTAPas masakrave, në Serbi shpërthejnë protestat masive

Pas masakrave, në Serbi shpërthejnë protestat masive

Pas masakrave me të vrarë nga autorë adoleshentë, mijëra njerëz u mblodhën këtë të hënë në Beograd, kryeqytetin e Serbisë. Protestuesit bënë thirrje për dorëheqjen e zyrtarëve të lartë dhe kufizimin e përmbajtjeve të dhunshme në media, pasi dy raste të vrasjeve masive tronditën vendin.

Në protestën me sloganin “Serbia kundër dhunës” morën pjesë anëtarë nga partitë e përçara politike të vendit, të bashkuara pas vrasjeve masive të javës së kaluar, kur 17 vetë u vranë brenda më pak se 48 orëve, përfshirë 9 në një shkollë fillore në Beograd.

“Ne kërkojmë ndalimin e menjëhershëm të promovimit të mëtejshëm të dhunës në media dhe hapësirë publike, si dhe përgjegjësi për reagim joadekuat që një kohë të gjatë nga autoritetet kompetente”, thuhet në një deklaratë të partisë së krahut të majtë, “Le të Mos e Lemë Beogradin të Mbytet”.

Më shumë se 10 mijë demonstrues u mblodhën para parlamentit të Serbisë, para se të dilnin në rrugë në tubim pranë zyrave të qeverisë së Serbisë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME